Andrzej Mietkowski: na wyspie Bornholm stajesz się innym człowiekiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:39
- Wszystkie swoje rzeczy zostawiamy w namiocie na kempingu i nigdy nic nam nie zginęło. Nigdy też nie słyszałem, aby komukolwiek na kempingu coś zginęło. Ludzie trzymają tam komputery, aparaty fotograficzne, gotówkę, portfele, idą na plażę, wracają, wszystko jest na swoim miejscu - opowiadał o duńskiej wyspie Bornholm Andrzej Mietkowski.

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia 


Posłuchaj
59:01 2021_07_10 12_00_00_PR2_Mazurek_na_Wynos.mp3 Andrzej Mietkowski opowiada o urokach wyspy Bornholm (Mazurek na wynos/Dwójka)

 

Hammershus 663
Niezwykłe odkrycie polskich archeologów na Bornholmie

Tym razem gościem audycji "Mazurek na wynos" był Andrzej Mietkowski, dziennikarz Polskiego Radia, publicysta historyczny i tłumacz, a prywatnie wielbiciel duńskiej wyspy Bornholm. 

- Gdy znajdziesz się w świecie, który ma długość 40 km, a szerokość 25 km, a do najbardziej oddalonego miejsca na tym skrawku ziemi jesteś w stanie dotrzeć w ciągu 40 minut, to stajesz się innym człowiekiem - mówił gość audycji. 

- Pierwszy raz byłem z rodziną na Bornholmie piętnaście lat temu. Pojechaliśmy tam na rowery, wypłynęliśmy katamaranem, który do dzisiaj zresztą kursuje, wypływa w Polski, z dwóch miejsc: z Kołobrzegu lub z Darłówka. Spędziliśmy tam około 3 dni, na rowerach, w bezustannym deszczu, ale było po prostu świetnie. Zobaczyliśmy skandynawską perełkę. Ja się w tej wyspie zakochałem - opowiadał dziennikarz.

- Na Bornholmie wiele rzeczy jest samoobsługowych i "samopłatnych". Wzdłuż szos na przykład są rozlokowane niewielkie skrzynie z popakowanymi w kilogramowe torby ziemniakami, śliwkami, włoszczyzną, a obok jest informacja ile co kosztuje. Podjeżdżasz, bierzesz to, co potrzebujesz, wrzucasz do specjalnej kasetki należność i odjeżdżasz, albo płacisz następnego dnia. I to działa. Wszystko jest oparte na ogromnym zaufaniu - wspominał w audycji Mietkowski. 

Czytaj też:


Przez wyspę płynie kilkanaście krótkich rzek, z których najdłuższa ma 22 km. Klimat wyspy charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza (80–90%), małymi różnicami sezonowymi temperatur, najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 17 °C, a najzimniejszym styczeń, ok. 0 °C. 

- Na Bornholmie są dwa rodzaje charakterystycznych budynków, pierwszy to kościoły w kształcie rotundy, białe, ze stożkowatym czarnym dachem oraz wędzarnie ryb z kilkoma, zwykle trzema lub czterema kominami. W każdej wędzarni jest instrukcja jak jeść słynnego śledzia bornholmskiego. A je się go tak, jak naszego tatara, masz rozdrobnionego wędzonego śledzia, pokrojony szczypiorek i rzodkiewkę, wszystko to mieszasz razem i dodajesz żółtko jajka - wspominał Andrzej Mietkowski. Dodał też, że Bornholm jest miejscem wypełnionym muzyką. – W lipcu i sierpniu, gdziekolwiek się ruszysz, zawsze są jakieś wydarzenia muzyczne. 

***

Tytuł audycji: Mazurek na wynos

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Andrzej Mietkowski (dziennikarz, publicysta, tłumacz)

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 12.00

mw


Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mietkowski: wszyscy zamierzali wracać

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:48
- Czytałem Dostojewskiego, kolejny już tom, to chyba były "Biesy", czytałem go w areszcie śledczym w Krakowie. To był ten sierpień, już od kilku tygodni byłem pakowany na 48 godziny, wychodziłem, zmieniałem koszulę, myłem zęby, łapałem następny tom Dostojewskiego, wychodziłem z domu, żeby coś zjeść, ale najczęściej nie dochodziłem do jadłodajni - wspominał w Programie 2 Polskiego Radia rok 1980 Andrzej Mietkowski, tłumacz i dziennikarz, działacz opozycji w czasach PRL, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń