Dominik Bukowski, Dominik Kisiel i muzyczne konstelacje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 19:30
Dominik Bukowski i Dominik Kisiel – to dwóch trójmiejskich muzyków młodego i średniego pokolenia. Artyści postanowili połączyć swoje doświadczenia i stworzyć duet pełen muzycznych kolorów i artystycznej wolności. Taka jest ich płyta "Delta Scuti", którą zaprezentowali w Dwójce.

Dominik Bukowski - wibrafon

Dominik Kisiel - fortepian

Dominik Bukowski - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. W latach 2020 i 2021 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie "Jazz Top" według magazynu "Jazz Forum". Laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002 wraz ze swoim zespołem Blue Mind Quartet.

Jego płyta "Projektor" znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika "Jazz Forum", zaś "Vice Versa" została nominowana do nagrody "Fryderyki" 2010. Ostatnia płyta artysty - "Sufia" - była oceniana jako jedna z najlepszych płyt jazzowych 2016 roku w Polsce.

Grał i nagrywał z takimi muzykami, jak: Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała i inni. Koncertował w Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Dominik Kisiel – pianista improwizator, pochodzi z Lublina. Laureat konkursów solo i z zespołem Dominik Kisiel Exploration Quartet, m.in. na 20. Bielskiej Zadymce Jazzowej, Novum Jazz Festival 2018. Autor cyklu koncertów improwizowanych "Pianoworks". Na swoim koncie ma dwie płyty w kwartecie: "Exploration" i "Live at Radio Katowice", oraz najnowszy album solowy "Stop". Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W 2019 roku otrzymał nominację do nagrody muzycznej "Fryderyki" w kategorii debiut roku. Jako pianista dąży do maksymalnego wykorzystania brzmieniowych możliwości fortepianu i poszukuje harmonicznych zależności tworzących naturalnie piękne współbrzmienia. Improwizacja stanowi najważniejszą część jako terapia muzyką, uwalnianie duszy i połączenie z wszechświatem.

Artyści podczas wspólnego występu w ramach "Miejscówki z Dwójką" zaprezentowali materiał ze swojej płyty "Delta Scuti". Inspiracją do powstania albumu stały się odległe pulsujące gwiazdy, których rytm badany jest przez astronomów. To zjawisko, na pozór tylko chaotyczne, układa się w konsekwentne i regularne struktury. Duet Bukowskiego i Kisiela postanowił przełożyć to na swoją muzykę.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (30.10) o godz. 19.00. Transmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką

reklama

Czytaj także

Małgorzata Walewska i Lech Napierała w repertuarze filmowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:30
To nietypowe spotkanie mezzosopranistki i pianisty. Choć oboje wywodzą się ze świata muzyki klasycznej, tym razem podjęli odmienne wyzwanie. W kameralnej atmosferze przytulnego studia nagraniowego wykonali hity musicalowe i filmowe. Efekt wspólnej pracy artystów mogliśmy usłyszeć i obejrzeć w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler grają Schnittkego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 19:00
- Zapraszam do wysłuchania koncertu, który specjalnie dla Państwa nagraliśmy w katedrze gnieźnieńskiej, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Europie - mówił gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który w "Miejscówce z Dwójką" (23.10) zaprezentował się razem z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i perkusistą Bartłomiejem Milerem.
rozwiń zwiń