REKLAMA

Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler grają Schnittkego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 19:00
- Zapraszam do wysłuchania koncertu, który specjalnie dla Państwa nagraliśmy w katedrze gnieźnieńskiej, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Europie - mówił gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który w "Miejscówce z Dwójką" (23.10) zaprezentował się razem z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i perkusistą Bartłomiejem Milerem.

Oglądaj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Gitarzysta Łukasz Kuropaczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2008 roku ukończył studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore. Występuje z recitalami w Polsce, krajach Europy, Dalekiej Azji i Ameryki Północnej. Jako kameralista gra m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja).

Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie na festiwalach gitarowych i uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversität w Grazu, gdzie obecnie pracuje.

Nagrał 5 płyt kompaktowych, 3 ostatnie ("Polish Music", "Aqua e Vinho" i "Nocturnal") otrzymały nominacje do Fryderyków. Dokonał wielu premier polskich i światowych takich kompozytorów jak Aleksander Tansman, Krzysztof Meyer, Angelo Gilardino, Marc Neikrug, Henryk Mikołaj Górecki.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Miejscówka z Dwójką" >>>

Akordeonista Maciej Frąckiewicz studiował na UMFC w Warszawie, ESCMUC w Barcelonie, HFM Detmold oraz FUDK w Essen. Od 2018 roku prowadzi klasę akordeonu w Hochschule für Musik w Detmold, regularnie wykłada też w ramach kursów mistrzowskich w Europie i Azji.

Występował jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Philharmonisches Staatsorchester Mainz, Beethoven Orchester Bonn, Bochumer Symphoniker pod batutą takich dyrygentów jak Jacek Kaspszyk, José Maria Florêncio, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Rasmus Baumann, Bassem Akiki.

Zdobył nagrody na wielu międzynarodowych konkursach akordeonowych w Polsce i Europie. Jest zwycięzcą jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón Arrasate Hiria w Hiszpanii (2012), a także laureatem Paszportu Polityki (2013).

Ma w swoim dorobku ponad 90 pierwszych wykonań utworów. W styczniu 2018 wziął udział w prawykonaniu Koncertu akordeonowego Krzysztofa Pendereckiego, który zarejestrował pod batutą kompozytora z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, nagranie otrzymało Fryderyka 2021. Do tej pory nagrał 6 autorskich płyt, a na ponad dziesięciu pojawił się gościnnie.

Czytaj także:

Bartłomiej Miler ukończył studia w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Lyonie w klasie perkusji Jeana Geoffroya. Obecnie pracuje jako asystent klasy perkusji klasycznej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi warsztaty i masterclass na polskich uczelniach muzycznych i w szkołach muzycznych drugiego stopnia.

Henryk Mikolaj Gorecki PAP 1200.jpg
Mateusz Melski: Górecki był skrupulatny i dokładny

Jest multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych. Występuje jako kameralista i muzyk orkiestrowy, m.in. z orkiestrą l'Autunno pod batutą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.
Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego Trio BenBen, który w 2012 roku brał udział w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Perkusyjnych w Luksemburgu, gdzie dotarł do półfinałów, będąc najmłodszym zespołem konkursu.

W 2013 roku Bartłomiej Miler został laureatem I i II nagrody dwóch międzynarodowych solowych konkursów perkusyjnych Italy Percussion Competition w Montesilvano. Dwa lata później został laureatem czterech nagród na I Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym im. Jerzego Zgodzińskiego. Z kolei w 2016 roku zdobył nagrodę Annelie na największym konkursie perkusyjnym na świecie TROMP International Percussion Competition Eindhoven w kategorii najlepsza osobowość muzyczna konkursu. W 2017 roku otrzymał III nagrodę na międzynarodowym konkursie Rising-Stars Grand Prix International Music Competition Berlin oraz został stypendystą fundacji artystycznej ADAMI we Francji.

Jest wielokrotnym stypendystą miasta Poznania za propagowanie sztuki perkusyjnej w kraju oraz za międzynarodowy projekt pandemiczny "If Only I…" z czerwca 2020 roku. Od 2011 roku współpracuje z Filharmonią Poznańską.

Artyści, podczas wspólnego występu w ramach "Miejscówki z Dwójką", wykonają przede wszystkim utwory Alfreda Schnittkego.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (23.10) o godz. 19.00. Koncert transmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Kupiński Guitar Duo i sztuka transkrypcji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 19:00
- Na program koncertu składają się wyłącznie nasze autorskie transkrypcje utworów, które w oryginale zostały napisane na fortepian bądź orkiestrę, a które zabrzmią w zupełnie nowej wersji: na dwie gitary - mówił Dariusz Kupiński, który w kolejnej "Miejscówce z Dwójką" (25 września) wystąpił razem z Ewą Jabłczyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Walewska i Lech Napierała w repertuarze filmowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:30
To nietypowe spotkanie mezzosopranistki i pianisty. Choć oboje wywodzą się ze świata muzyki klasycznej, tym razem podjęli odmienne wyzwanie. W kameralnej atmosferze przytulnego studia nagraniowego wykonali hity musicalowe i filmowe. Efekt wspólnej pracy artystów mogliśmy usłyszeć i obejrzeć w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń