Maciej Gański - muzyka XX i XXI wieku na fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 19:30
Bohaterem "Miejscówki z Dwójką" (19.11) był pianista Maciej Gański, laureat ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich oraz pedagog. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

"Maciej Gański jest kontynuatorem złotej ery polskiej pianistyki"; "należy do grona wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia"; "objawił się jako tytan fortepianu"; "doskonały wykonawca – o niezwykle przejrzystej, wręcz krystalicznej technice" – to tylko kilka wybranych cytatów z recenzji gry artysty.

Maciej Gański to pianista urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki, gdzie uzyskał również tytuł doktora sztuk muzycznych. W latach 2020-2022 pełnił tam funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego. Jest uznanym pedagogiem, od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu w swojej Alma Mater – obecnie na stanowisku adiunkta. Jego podopieczni zdobywali nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych, m.in. w Chinach, Danii, Grecji i we Włoszech. Jest jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Maciej Gański jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. W ciągu ponad 20 lat swojej działalności artystycznej wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie oraz w licznych krajach Europy.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

W swoim dorobku ma cztery płyty CD, które spotkały się ze znakomitymi recenzjami od takich osobowości jak m.in. Kevin Kenner czy Antoni Wit. Doskonale czuje się również w muzyce XX i XXI wieku. Za ostatnią płytę, na której dokonał premierowego nagrania I Koncertu fortepianowego "Multimirrors" (2021) gdańskiego kompozytora Kamila Cieślika, otrzymał we wrześniu 2022 roku nagrody w dwóch kategoriach II Międzynarodowego Konkursu "Muzyczne Orły".

Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa. Dwupłytowy album zawierający te kompozycje ukaże się w grudniu 2022 roku nakładem firmy DUX.

***

Na koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (19.11) w godz. 19.00-19.30

pg/kor
Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką koncert
Czytaj także

Ewa Mrowca i muzyczny Wersal [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 08:00
Historia klawesynu we Francji była ściśle związana z okresem panowania władców zamieszkujących Wersal: Ludwika XIV, Ludwika XV oraz Ludwika XVI. W "Miejscówce z Dwójką" (1.10) przenieśliśmy się do tamtych czasów za sprawą Ewy Mrowcy. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Leszczyńska - pieśni z własnym akompaniamentem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 19:30
Kolejna "Miejscówka z Dwójką" należała do śpiewaczki, pianistki i kameralistki Ewy Leszczyńskiej. Usłyszeliśmy m.in. wiersz "Niepewność" do muzyki Władysława Żeleńskiego.
rozwiń zwiń