REKLAMA

Ewa Leszczyńska - pieśni z własnym akompaniamentem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 19:30
Kolejna "Miejscówka z Dwójką" należała do śpiewaczki, pianistki i kameralistki Ewy Leszczyńskiej. Usłyszeliśmy m.in. wiersz "Niepewność" do muzyki Władysława Żeleńskiego.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

Ewa Leszczyńska to śpiewaczka, pianistka, ceniona kameralistka. Regularnie koncertuje, wracając - jako jedyna w Polsce - z powodzeniem do szczególnie żywej w XIX wieku tradycji wykonywania pieśni z własnym akompaniamentem. Współpracuje również z zespołami muzyki dawnej (m.in. Europa Galante, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Les Roses Souvages), w duetach z pianistami (m.in. Tobiasem Kochem, Ewą Pobłocką, Januszem Olejniczakiem, Katarzyną Jankowską, Bartłomiejem Weznerem), śpiewakami, a także formacjami takimi jak Harmonium Duo czy Multi Trio, z którym odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych.

Koncertuje w kraju i za granicą - występowała m.in. w ramach festiwali: Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwalu Oper Barokowych Dramma per musica w Warszawie, Il Banchetto Musicale w Wilnie i "Venice" Easter Festival w Hamburgu.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Artystka chętnie sięga także po repertuar operowy - zarówno dawny, jak i współczesny. Usłyszeć ją można było m.in. w roli Mirteo w operze Leonarda Vinciego "Semiramide riconosciuta" w Warszawie, Giunony w "Il ratto di Helena" Marco Vitale w Wilnie i Ericlei w "Il ritorno d’ Ulisse in patria" Claudio Monteverdiego w Elbphilharmonie w Hamburgu, a także jako tytułową Rodelindę w operze Haendla w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie (2020).

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie. Obecnie - obok działalności artystycznej - z wielkim zaangażowaniem prowadzi działalność dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

***

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy 12 listopada o godz. 19.00.

djr/mo/kor

Czytaj także

"Uderzymy w trochę inny klimat". Szymon Mechliński i Michał Biel w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 19:08
- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Leszczyńska zapowiada koncert w Dwójce: program skupił się na niepewności

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 10:00
- Zacznie się od romantyzmu, a zakończy na XXI wieku. Bardzo chciałam wyjść z konwencji czysto romantycznej i bardzo się cieszę, że napotkałam teksty, które mnie zainspirowały do tego, żeby wykonać inne niż romantyczne pieśni - mówiła w Dwójce Ewa Leszczyńska.
rozwiń zwiń