Ewa Mrowca z "Miejscówką" u Ludwika XIV

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 11:00
- W czasach Ludwika XIV w centralnej części Wersalu, w Petite Galerie, odbywały się koncerty organizowane tylko i wyłącznie dla króla i jego najbliższego otoczenia - kilku, czasem maksymalnie kilkunastu osób. W ramach tych wieczorów bohaterem głównym był klawesyn - mówiła w "Poranku Dwójki" klawesynistka Ewa Mrowca.
Ewa Mrowca z wyróżnieniem ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej
Ewa Mrowca z wyróżnieniem ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Elżbiety StefańskiejFoto: Bogna Bohdanowicz

Królewskie tańce

Ewa Mrowca wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (1.10), podczas której zabierze nas w muzyczną podróż do Petite Galerie.

- Będą przedstawione utwory kompozytorów francuskich: Jeana-Henry'ego d'Angleberta, Jacques'a Championa de Chambonnières'a, Jeana-Philippe'a Rameau, Michela Corrette i Jacques'a Duphly'ego - wyjaśniła artystka.

Podczas Dwójkowego koncertu instrumentalistka spróbuje przywołać atmosferę XVII-wiecznych królewskich koncertów. W Dwójce opowiedziała, jakiej muzyki słuchał wtedy sam król Francji Ludwik XIV. - Przede wszystkim była to muzyka, która była wtedy bardzo popularna na dworze, czyli muzyka taneczna - mówiła.

"Opus 200"

Program koncertu zostanie wykonany na klawesynie, zbudowanym w warsztacie Bruce'a Kennedy'ego w Castelmuzio w 2020 roku. Instrument jest opatrzony numerem "Opus 200", jest to kopia instrumentu historycznego, znajdującego się obecnie w Muzeum Unterlinden w Colmar.

Oryginał wykonano w XVII wieku w warsztacie Joannesa Ruckersa (1578-1642) w Antwerpii (IR 1624), a w XVIII wieku przebudowano we Francji. Jest to instrument o dyspozycji 8', 8', 4', wyposażony w rejestr lutniowy, o zasięgu GG-f3.


Posłuchaj
10:12 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_09_29-08-35-32.mp3 Ewa Mrowca z "Miejscówką" u Ludwika XIV (Poranek Dwójki)

 

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" w sobotę (1.10) w godz. 19.00-19.30. Transmisja na antenie, a także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Mrowca (klawesynistka)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 8.35

mg/kor

Czytaj także

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:36
- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sulamita Ślubowska i skrzypcowa podróż przez style i epoki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
- Program, który wybrałam na "Miejscówkę z Dwójką", składa się z utworów, których wykonywanie sprawia mi przede wszystkim szczególną przyjemność - zapowiadała swój kameralny występ w Programie 2 Polskiego Radia skrzypaczka Sulamita Ślubowska. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń