Małgorzata Malke solo, w duecie i w kwartecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 19:30
Gospodynią tej odsłony "Miejscówki z Dwójką" była skrzypaczka Małgorzata Malke. Oprócz utworów solo Georga Philippa Telemanna usłyszeliśmy również jego Koncerty na czworo skrzypiec D-dur i G-dur oraz "Podróże Guliwera" na dwoje skrzypiec. Zapis wideo występu znajdziesz poniżej.

ZOBACZ WIDEO:

Małgorzata Malke

Solistka i kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Adama Musialskiego oraz klasie skrzypiec barokowych Martyny Pastuszki. Studiowała także – w ramach stypendium Erasmus – na uniwersytetach muzycznych w Grazu (skrzypce) i Wiedniu (historyczne praktyki wykonawcze) pod kierunkiem Dominiki Falger. 

Od wielu lat współpracuje z najważniejszymi zespołami polskiej i europejskiej sceny muzyki dawnej. Obecnie na stałe związana jest z Collegium Marianum z Pragi, Arte dei Suonatori oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Wcześniej była jedną z założycielek {oh!} Orkiestry Historycznej, z która nagrała m.in. album "Concerto Grosso: Émigré to the British Isles" dla belgijskiej wytwórni MUSO, wykonując wraz z Martyną Pastuszką partie solowe.

Przez dziesięć lat współtworzyła trio Extempore, z którym zarejestrowała album "Telemann: Solos & Trios" wydany w 2018 roku. Z jej inicjatywy w 2017 roku powstał kwartet smyczkowy Equilibrium grający na instrumentach historycznych i specjalizujący się w polskim repertuarze romantycznym.

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Obecnie artystka zgłębia repertuar klasyczny i romantyczny w zespołach kameralnych z wykorzystaniem historycznego fortepianu. Muzykę dawną wykonuje na pochodzących z 1719 roku skrzypcach francuskiego lutnika Claude'a Pierraya. Jest stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Małgorzata Malke pracuje również z najmłodszymi skrzypkami jako nauczyciel metodą Suzuki. W 2022 r. nakładem wydawnictwa CD Accord ukazał się album z nagraniem 12 Fantazji na skrzypce solo G.Ph. Telemanna, będący solowym debiutem fonograficznym artystki. Krążek nominowany został do nagrody International Classical Music Award.

Program koncertu

Georg Philipp Telemann:

1. Koncert na czworo skrzypiec D-dur TWV 40:202

2. Fantazja XVIII na skrzypce solo E-dur TWV 40:21

3. „Podróże Guliwera” duet na dwoje skrzypiec TWV 40:108

4. Fantazja IX na skrzypce solo h-moll TWV 40: 22

5. Koncert na czworo skrzypiec G-dur TWV 40:201

6. Fantazja XII na skrzypce solo a-moll TWV 40:25

Nazwiska skrzypaczek towarzyszących Małgorzacie Malke: w duecie – Alicja Sierpińska (I skrzypce oraz w kwartecie III skrzypce), w kwartecie: Izabela Kozak (II skrzypce) i Dominika Małecka (IV skrzypce).

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (29.04) w godz. 19.00-19.30.

pg


Czytaj także

kIRk w melancholijnej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 19:30
kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open'er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Grupa wystąpiła podczas "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 15 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Kułakowski i Yannick Rafalimanana - koncert na wiolonczelę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 19:30
Gospodarzem tego wydania "Miejscówki z Dwójką" był polsko-francuski duet: wiolonczelista Maciej Kułakowski i pianista Yannick Rafalimanana. 
rozwiń zwiń