Paderewski w Bristolu i na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:15
Przed zbliżającą się 29 czerwca 80. rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w "Dźwiękach na 96 obrotów" przypomnieliśmy kilka wybitnych wykonań jego dzieł, tworzących historię naszego życia muzycznego.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: Shutterstock/Oleg Golovnev

Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego zagrał jego najwybitniejszy polski wykonawca Piotr Paleczny, z którego nazwiskiem zrosło się to romantyczne dzieło. Przywołaliśmy interpretację zarejestrowaną na koncercie w Katowicach z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka 12 grudnia 1976 roku. 

Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, uważana za najdoskonalszy utwór wczesnego okresu twórczości kompozytora, zabrzmiał w wykonaniu znakomitego duetu Alena Baeva – skrzypce, Vadym Kholodenko – fortepian, utrwalonym podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa" 22 sierpnia 2018 roku. 

Pieśni kompozytora, wykonane podczas koncertu "Paderewski w Bristolu" 31 stycznia 2005 roku, zaśpiewali zaś Urszula Kryger – mezzosopran i baryton Wojciech Drabowicz, a także Gaba Kulka, która wraz z ojcem – wybitnym skrzypkiem, Konstantym Andrzejem Kulką wykonywała je na koncercie Kulka-Paderewski-Kulka w Teatrze Polskim w Warszawie, w listopadzie 2020 roku.

W audycji również Wojciech Karolak in memoriam.

***

Tytuł audycji: Dźwięki na 96 obrotów

Prowadzenie: Róża Światczyńska i Piotr Metz

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Pamięci Maestro Kazimierza Korda

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:00
29 kwietnia w wieku 90 lat odszedł jeden z najbardziej wszechstronnych i zasłużonych polskich dyrygentów. Wraz z Filharmonią Narodową przypomnieliśmy postać Dyrektora Naczelnego i Artystycznego FN w latach 1977-2001, wybitnego artystę i wspaniałego człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymczewska, Maksymiuk i POR

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:55
W "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy na koncert z udziałem Maestro Jerzego Maksymiuka, który poprowadził Polską Orkiestrę Radiową w programie łączącym popularne dzieła romantycznego repertuaru z własną twórczością Mistrza. Obok utworu Vers per archi Jerzego Maksymiuka zabrzmiała IX Symfonia C-dur "Wielka" Franciszka Schuberta oraz Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha, w którym partię solową wykonała triumfatorka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2006 roku, Agata Szymczewska.
rozwiń zwiń