REKLAMA

Bach karnawałowo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 22:00
Jeśli karnawał – to zabawa. Jeśli zabawa – to tańce. Jeśli tańce – to z barokowych suit. W przypadku Jana Sebastiana Bacha jest z czego wybierać, co udowodniła w swojej ostatniej audycji Ewa Pobłocka.
Ewa Pobłocka udowodni, że muzyka Bacha świetnie pasuje do karnawału
Ewa Pobłocka udowodni, że muzyka Bacha świetnie pasuje do karnawałuFoto: tomertu/Shutterstock

Przed nami karnawał (w Polsce nazywany także "zapustami" lub "mięsopustem") - w tym roku potrwa wyjątkowo długo, bo blisko dwa miesiące (od 6 stycznia do 2 marca). To wielowiekowa tradycja chrześcijańska, a przede wszystkim okres, w którym częściej pozwalamy sobie na luz, swobodę i spontaniczne świętowanie.

A jak w karnawale sprawdza się muzyka Jana Sebastiana Bacha? Czy suity lipskiego kantora mogą być dźwiękowym wypełnieniem balów i hucznych przyjęć? Jak bachowski repertuar pasuje do tanecznych parkietów? Odpowiedzi na te pytania zna Ewa Pobłocka i chętnie dzieliła się nimi ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia!

***

W tym odcinku cyklu "Przypadki Bacha", z racji trwającego karnawału, Ewa Pobłocka odeszła od formuły, zgodnie z którą prezentuje interpretacje pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim.

Kontrapunktem, zwyczajowo, są wybitne - w opinii autorki - kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu lipskiego kantora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie ze sobą inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. I daje radość słuchania.


Posłuchaj
59:41 2022_01_13 22_00_14_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Bach karnawałowo (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

DCz #592 Jan Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 16:39
- To chyba najsłynniejsze dzieło skomponowane na święta Bożego Narodzenia. Kompozycja zaplanowana przez Bacha na święta w roku 1734 to cykl sześciu kantat, przeznaczonych do wykonania w kolejne dni okresu świąt: 25, 26, 27 grudnia, 1 stycznia, pierwsza niedziela po Nowym Roku i Święto Trzech Króli. Od lat słuchamy go w Dwójce w bardzo różnych wykonaniach, dziś sięgnęliśmy po komplety historyczne - mówił w audycji Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Sebastian Bach poleca się na sylwestra

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 18:57
Ostatnia w tym roku audycja Ewy Pobłockiej był to swoisty quodlibet – z Bachem w najrozmaitszych przypadkach.
rozwiń zwiń