Melancholia à la Bach

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:51
Motywem przewodnim audycji "Przypadki Bacha" była melancholia płynąca z lektury Bachowskich saraband.
W audycji słuchać będziemy saraband Jana Sebastiana Bacha
W audycji słuchać będziemy saraband Jana Sebastiana BachaFoto: mmsanna/Shutterstock

Przejawów tej melancholii poszukiwaliśmy wraz z Ewą Pobłocką w nagraniach Nelsona Freirego, Marcelle Meyer, Lilianny Stawarz i Isabelle Faust.

Sarabanda - powolny taniec dworski, pochodzenia prawdopodobnie perskiego, rozpowszechniony w Hiszpanii w XVI wieku, tańczony także w Anglii i Francji. Ze względu na przesycone erotyką pozy tańczących, pozostawał przez wiele lat tańcem zabronionym w katolickiej Hiszpanii.

Sarabanda jako taniec stylizowany jest integralną, najwolniejszą częścią suity barokowej. Zwykle w formie dwuczęściowej. Spotykana w twórczości Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla aż do nowszych czasów - na przykład w "Pour le piano" Claude'a Debussy'ego.

***

Chopiniści grają Bacha - to temat cyklu Ewy Pobłockiej, poświęconego różnym ujęciom muzyki lipskiego kantora.

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.


Posłuchaj
59:53 2022_01_27 22_00_16_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Melancholia u Bacha (Przypadki Bacha)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Bach i krewniacy. Klucz do niemieckiego baroku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 15:33
- Trzeba przypomnieć, że Bach bardzo szanował całą swoją rodzinę. Był bardzo świadomy tego, że należy do rodziny reprezentującej wielką wartość, która ma ważne miejsce w niemieckim życiu muzycznym - mówił w Programie 2 Polskiego Radia szef zespołu muzyki dawnej Concerto Italiano, który wystąpił podczas festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uwertura francuska" Bacha. Jak gra ją Yulianna Avdeeva?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 20:26
Pod hasłem "Przypadki Bacha" słuchamy interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim. Wśród chopinistów grających dzieła Bacha nie może zabraknąć także Yulianny Avdeevej - zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Tym razem Ewa Pobłocka przedstawiła m.in. jej rewelacyjną interpretację "Uwertury francuskiej" Bacha.
rozwiń zwiń