Bach tanecznym krokiem - cz. 2.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 13:08
W audycji "Przypadki Bacha" Ewa Pobłocka - w karnawałowym nastroju - kontynuowała swoje bachowskie peregrynacje tanecznym krokiem. Tym razem w rytmie menueta.
Menuet to taniec pochodzący z Francji, charakteryzuje się umiarkowanym tempem w metrum .
Menuet to taniec pochodzący z Francji, charakteryzuje się umiarkowanym tempem w metrum ¾.Foto: Shutterstock/EvGavrilov

Menuet to taniec pochodzący z Francji, charakteryzujący się umiarkowanym tempem w metrum ¾. Stał się popularny w XVII wieku i przez 150 lat królował zarówno w muzyce instrumentalnej, jak i na parkietach.

Menueta możemy spotkać w sonatach solowych, symfoniach i muzyce kameralnej, a nawet w koncercie instrumentalnym. Mimo zmieniającej się mody i stylów zachował swój elegancki i dostojny charakter, pełen dobrych manier.

Zapraszamy również do wysłuchania części 1., w której opowiadaliśmy o włoskiej forlanie i francuskim passepied w Bachowskich suitach i partitach.

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" będziemy słuchać interpretacji pianistów związanych m.in. z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów, jak bohater audycji, wyróżniony 8. nagrodą na V konkursie z 1955 roku, Andrzej Czajkowski.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.


Posłuchaj
59:19 2022_02_10 22_00_21_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Menuet u Bacha (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bach z krwi i kości według Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów książki "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", której autorem jest brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner. Wydawnictwo ukazało się w przekładzie Katarzyny Matwiejczuk. Czytał Jerzy Schejbal.
rozwiń zwiń