Teresa Kubiak - polska gwiazda Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 23:00
Bohaterką audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była tym razem Teresa Kubiak - śpiewaczka święcąca triumfy na światowych scenach operowych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.
Teresa Kubiak
Teresa KubiakFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Teresa Kubiak przez 14 sezonów była gwiazdą Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Obdarzona była wspaniałym sopranem liryczno-dramatycznym, czyli lirico-spinto. Śpiewała partie w operach włoskich, słowiańskich i niemieckich.

26 grudnia artystka obchodziła swoje 85. urodziny.


Posłuchaj
58:32 2022_12_28 22_00_00_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Teresa Kubiak - gwiazda Metropolitan Opera (Polskie gwiazdy opery/Dwójka) 

Zapraszam Państwa na regularne spotkania z najwybitniejszymi polskimi śpiewakami operowymi w każdy ostatni wtorek miesiąca na antenie Polskiego Radia w Programie 2. Niektórzy zrobili światową karierę, inni poświęcili swój czas przede wszystkim polskiej publiczności.

Nie wszyscy być może zdają sobie sprawę, jak bogata jest historia polskiej wokalistyki i jak istotny wkład miała w rozwój sztuki wokalnej w wymiarze światowym.

Mogę poczytać sobie za zaszczyt, że wszystkich (poza tymi oczywiście, którzy żyli i działali przed moim urodzeniem) znam bądź znałem osobiście, często pracowałem z nimi (np. przez ponad dwadzieścia lat w moim telewizyjnym programie "Wokół Wielkiej Sceny"), a z niektórymi się przyjaźnię. Pozwolę sobie zatem obok komentarzy na temat ich sztuki wokalnej, subiektywnych z natury rzeczy, ale – mam nadzieję – opartych na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, na anegdoty i wspomnienia ze wspólnych przeżyć. Życzę Państwu pięknych wzruszeń.

Piotr Nędzyński

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 22.00

pg/kor


Czytaj także

Aleksandra Kurzak i jej wspaniały sopran

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Aleksandra Kurzak - jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Kwiecień. Metropolitan Opera i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 23:00
Bohaterem audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" był Mariusz Kwiecień - wspaniały baryton, który obecnie piastuje funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
rozwiń zwiń