Andrzej Łapicki - od aktora do reżysera

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 07:00
21 lipca minęło 10 lat od śmierci Andrzeja Łapickiego. W audycji o tej znakomitej postaci polskiej kultury, wraz z gościem – prof. Barbarą Osterloff z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – zastanawialiśmy się, jak bogate dziedzictwo zostawił po sobie Andrzej Łapicki.
Andrzej Łapicki, rok 2010
Andrzej Łapicki, rok 2010Foto: PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Łapicki był nie tylko wybitnym aktorem, ale także reżyserem i lubianym przez studentów pedagogiem w ówczesnej PWST w Warszawie. Swoją artystyczną drogę zaczynał na tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej  szkoły artystycznej, założonej w 1932 roku przez Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera.

Przez wiele lat był związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie, występował także w Teatrze Dramatycznym, Polskim, Narodowym. Scena kochała go z wzajemnością; nieco mniejszą obecność aktor zaznaczył w polskim filmie, choć oczywiście pozostawił po sobie także wybitne kreacje filmowe. Grał we współczesnych tekstach polskich pisarzy (Władysław Terlecki, Kazimierz Brandys, Stanisław Dygat), ale i dramatach ukochanego w pewnym okresie działalności – Aleksandra Fredry.

Gdy aktorstwo przestało mu wystarczać, zaczął reżyserować – w teatrze, telewizji i radiu. Przez cały okres jego aktywności zawodowej i społecznej poświęcono mu prace naukowe, artykuły w prasie codziennej, branżowej, a nawet plotkarskiej.

W audycji o tej znakomitej postaci polskiej kultury i wielkim dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie Andrzej Łapicki, rozmawialiśmy z prof. Barbarą Osterloff z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.


Posłuchaj
29:48 2022_07_21 21_30_12_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Andrzej Łapicki - od aktora do reżysera (Rozmowy na Lato/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Gośćprof. Barbara Osterloff (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Andrzej Łapicki jest w złym humorze". Dzienniki 1984-2005

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:16
- To zapiski inteligenta, którego bardzo wiele rzeczy drażni, niepokoi, z którymi sam pewnie nie potrafi się uporać. Widzimy tu niezadowolenie ze świata i z samego siebie - opowiadała prof. Barbara Osterloff o nowo wydanej książce "Jutro będzie Zemsta. Dzienniki 1984-2005" Andrzeja Łapickiego.
rozwiń zwiń