Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
Audio
  • Archiwalne wspomnienia Andrzeja Łapickiego (Antykwariat/Dwójka)
Andrzej Łapicki
Andrzej ŁapickiFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Pamiętam dokładnie, co wtedy mówiłem - najpierw zinterpretowałem opis śmierci Boryny z "Chłopów" Reymonta, a potem zagrałem do opowieści o Domeyce i Doweyce z "Pana Tadeusza". Co ciekawe komisji  bardziej od tego mojego łkania nad Boryną spodobała im się moja komediowa część. Już wtedy chodziła za mną myśl, że aktorstwo jest dla mnie - opowiadał Andrzej Łapicki, który decyzję o pójściu na studia aktorskie podjął po tym, jak przez  przypadek zagrał w zastępstwie za kolegę w zespole amatorskim. 

W nagraniu audycji posłuchamy również o przygodzie Andrzeja Łapickiego z radiem, a także jego wspomnień związanych z nauką na tajnych kompletach w czasie wojny.

 ***

Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotował: Tomasz Mościcki

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/ag

Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z historii radiowego teatru. Juliusz Owidzki

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:12
W "Antykwariacie" przypomnieliśmy dokonania jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń