Romantycy w podróży

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 17:00
W audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu" tym razem eksplorowaliśmy motyw podróży.
Mapa XIX-wiecznej Europy
Mapa XIX-wiecznej EuropyFoto: yoshi0511/Shutterstock

Inspiracją do muzyczno-literackich wędrówek były "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, romantycznego poety, przyjaciela Adama Mickiewicza, z którym w 1829 roku wspólnie wyruszyli w podróż po Europie. Pamiętna dla obu przyjaciół była wizyta u Johanna Wolfganga von Goethe, opisana w listach Odyńca do Juliana Korsaka. Do spotkania znacząco przyczyniła się Maria Szymanowska, która poleciła uwadze wielkiego poety młodego wówczas Mickiewicza.

W muzycznej części audycji będziemy słuchać miniatur Szymanowskiej, a także innych muzycznych podróżników tego czasu - Karola Lipińskiego i Fryderyka Chopina.

Fragmenty "Listów z podróży" czytał Piotr Adamczyk, a tych z Państwa, którzy zechcą poznać więcej opowieści o podróżach Odyńca i Mickiewicza, zachęcamy do wizyty na kanale Radiobook platformy Youtube, gdzie listy te dostępne są w większym – niż nasz wybór na potrzeby audycji – wymiarze.


Posłuchaj
51:07 2022_08_21 16_00_23_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Romantycy w podróży (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka) 

***

200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.

W każdą niedzielę o 16.00 połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych.

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.08.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Wątki ludowe w twórczości romantycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 17:00
Tym razem spotkanie z twórczością polskiego romantyzmu dotyczyło wątków ludowych obecnych w twórczości zarówno literackiej, jak i muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Improwizacja w muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 17:00
Podczas tego wydania audycji rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w tworzeniu XIX-wiecznych dzieł - zarówno utworów muzycznych, jak i wierszy czy poematów - miało tworzenie pod wpływem chwilowego uniesienia. W tym kontekście przywołaliśmy postać poetki i powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej.
rozwiń zwiń