Notker Balbulus

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 00:01
Bohaterem audycji "Mediewanna" był Notker Balbulus - żyjący na przełomie IX i X wieku benedyktyn, kronikarz, kompozytor, poeta oraz teoretyk muzyki. 
Notker Balbulus to benedyktyn i kronikarz z czasów Karola Wielkiego, kompozytor, poeta i teoretyk muzyki, błogosławiony Kościoła katolickiego
Notker Balbulus to benedyktyn i kronikarz z czasów Karola Wielkiego, kompozytor, poeta i teoretyk muzyki, błogosławiony Kościoła katolickiegoFoto: Thomas Mucha/Shutterstock

Związany z klasztorem w opactwie Sankt Gallen, Notker Balbulus napisał kilkadziesiąt sekwencji, z których najlepiej znany jest cykl roczny liczący sobie 40 utworów oraz traktat o muzyce "Proemium". Notkerowi przypisywane jest również autorstwo "Gesta Caroli Magni".

Gościem audycji był dr Bartosz Izbicki, muzykolog.


Posłuchaj
59:47 2022_11_19 23_00_00_PR2_Mediewanna.mp3 Notker Balbulus (Mediewanna/Dwójka) 

Dr Bartosz Izbicki jest doktorem historii. Ukończył muzykologię kościelną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1996 roku brał udział w kursie chorału gregoriańskiego pod kierunkiem M. Peresa w Royaumont. W 2006 roku obronił doktorat. Od 2007 roku współpracuje z Instytutem Sztuki PAN.

W 2011 roku stworzył portal poświęcony polskim rękopisom średniowiecznym powiązany z międzynarodowym projektem CANTUS Database, gdzie publikuje zdjęcia i indeksy polskich źródeł, co pozwala poznać polski dorobek szerokiemu gronu badaczy z całego świata. Napisał też kilka pionierskich artykułów o tradycji chorału gregoriańskiego na ziemiach polskich w XIX wieku. 

[źródło: tradicamp.pl]

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Bartosz Izbicki (muzykolog)

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Synod w Clermont. Początek wypraw krzyżowych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 05:40
"Bracia wasi, żyjący na wschodzie, pilnie potrzebują waszej pomocy. Jak bowiem wielu z was już słyszało, napadli ich Turcy i Arabowie i podbili terytorium Romanii" – tak brzmiało wezwanie do pierwszej krucjaty wygłoszone 926 lat temu przez papieża Urbana II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Biały – ofiara mordu w Gąsawie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 05:38
- Leszek Biały starał się utrzymywać to, co nazywa się honorem politycznym – mówił prof. Stanisław Trawkowski na antenie Polskiego Radia. Jak na ironię, książę krakowski padł ofiarą czynu niehonorowego, mordu politycznego.
rozwiń zwiń