Polskie Radio
Section05
Ewa Michałowska

"Lato z Radiem" gra już po raz 52. Piękna historia trwa

Pięćdziesiąt dwa lata temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał rozpoczynający "Lato z Radiem", audycję wymyśloną przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycję, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Andrzej Matul Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof Lato z Radiem 2023

"Lato z Radiem" pół wieku później. Reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

Już w tę środę rozpocznie się 52. edycja "Lata z Radiem", sztandarowej audycji radiowej Jedynki. Niedługo później w Polskę ruszy trasa koncertowa, która tego lata obejmie 10 miast. Maskotką audycji jest w tym roku konik polski. W "Nocy z reportażem" przypomnieliśmy natomiast archiwalny reportaż Ewy Michałowskiej zrealizowany z okazji 50-lecia audycji "Lato z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Ewa Michałowska reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Dzień Radia i "Magia głosu". Reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania reportażu Ewy Michałowskiej - reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która odeszła od nas rok temu. Nasza radiowa koleżanka była laureatką wielu nagród, w tym Złotego Mikrofonu. "Magia głosu" to reportaż sprzed dwóch lat, opowiadający o ważnych postaciach rozgłośni.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ewa Szkurłat Ewa Michałowska pr poleca

Pół wieku i jeden rok. "Lato z Radiem" gra po raz 51.

Pięćdziesiąt jeden lat temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Roman Czejarek Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Andrzej Matul Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof

"Czybrietta, czyli złota Halina" – reportaż Ewy Michałowskiej. [POSŁUCHAJ]

Halina Konopacka – jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek 20-lecia międzywojennego. W roku 1928 zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. To był pierwszy olimpijski złoty medal wywalczony przez polskiego sportowca. Była bardzo piękną kobietą – została również miss tych igrzysk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Halina Konopacka reportaż w Jedynce Ewa Michałowska

Lipce Reymontowskie. Pamięć o pisarzu kiedyś i dziś [POSŁUCHAJ]

We wsi nie żyje już nikt z mieszkańców pamiętających Reymonta, ale zachowały się ich wspomnienia o nim. Zapamiętany został jako ktoś najczęściej widziany z notatnikiem. – Słyszałem nawet taką opowieść, nie wiem, na ile prawdziwą, że potrafił orszak weselny zatrzymać, opuszczając szlaban na torach. Wypuszczał, dopiero kiedy wszystko opisał – dodaje jeden z rozmówców Ewy Michałowskiej. Nie zaskarbiło to pisarzowi sympatii mieszkańców, którzy postrzegali go jako lenia i próżniaka, który nic nie robił, tylko pisał.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ewa Michałowska Władysław Reymont literatura

"Zabawa w doktora". Dlaczego leczymy się sami? [POSŁUCHAJ]

 Pandemia spowodowała, że coraz częściej sięgamy po różnorodne środki. Czasami z opłakanym skutkiem. – Po wyrwaniu zęba zrobił mi się zakrzep. To jest straszny ból. Brałam przeciwbólowe i doszło do zatrucia, bo brałam ich za dużo. Zauważyłam, że to nie żarty. Wylądowałam na oddziale w szpitalu – przyznaje w reportażu jedna z kobiet. Jak sama mówi, gdyby nie leczenie szpitalne, różnie ta sytuacja mogłaby się skończyć… 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Michałowska reportaż leki zdrowie Trójka społeczeństwo

Bieżuń. Małe miasteczko dumne ze swojej historii [POSŁUCHAJ]

– Każda miejscowość, każda gmina ma swoje dziedzictwo, czasami bardzo piękne i interesujące, czasami nieodkryte. Tutaj w Bieżuniu było kilka takich osób, które oprócz swojej normalnej działalności zawodowej miały pasję gromadzenie pamiątek, utrwalania wiedzy historycznej. Oni uratowali to dziedzictwo – przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Michałowska KULTURA