Polskie Radio
Section05
Benedykt Dybowski

"Ogromny wkład w badania naukowe". Na Syberii wspominano Polaków - badaczy Bajkału

Polacy wnieśli ogromny wkład w badania fauny i flory Bajkału. Mówił o tym przebywający na Syberii ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata odwiedził bajkalskie muzeum w Listwiance, w obwodzie irkuckim. Wcześniej spotkał się z Polakami mieszkającymi w Irkucku, Usolu Syberyjskim i Wierszynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Syberia Rosja POLSKA HISTORIA Benedykt Dybowski dyplomacja

Benedykt Dybowski - niezwykły badacz Bajkału i Azji

W 90 rocznicę śmierci (30.01.1930) w "Eurece" przypominamy niezwykłe życie i naukowe osiągnięcia Benedykta Dybowskiego. Dybowski, z wykształcenia lekarz i przyrodnik, został zesłany na Syberię po powstaniu styczniowym. Spędził tam 12 lat stając się wybitnym badaczem fauny i flory Bajkału oraz tej części Azji. Prowadził pionierskie obserwacje hydrologiczne, odkrył wiele nieznanych gatunków.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt Dybowski Syberia Azja biologia Katarzyna Kobylecka

Benedykt Dybowski: siła woli przezwycięża wszystko

Kamczatka, jezioro Bajkał, Wyspa Beringa - te miejsca między innymi eksplorował słynny polski podróżnik, badacz, antropolog, odkrywca i lekarz, zesłaniec styczniowy 1863 roku - Benedykt Dybowski. I właśnie jego życiu i działalności naukowej jest poświęcone słuchowisko Marty Kawalec, które radiowa Jedynka wyemituje w sobotę tuż po 21.oo. Zapraszamy. W roli Dybowskiego - Stefan Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA Benedykt Dybowski