Polskie Radio
Section05
Maciej Jastrzębski

Nowa rzeczywistość. Jak dzieci z Ukrainy odnajdują się w Polsce?

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ponad 9 mln ukraińskich uchodźców. Część z nich, głównie kobiety z dziećmi, pozostała w naszym kraju i odnalazła tu nie tylko dach nad głową, ale także pracę i przyjaciół. W wielu regionach Polski działalność rozpoczęły ośrodki i organizacje, które pomagają ukraińskim uchodźcom, szczególnie najmłodszym, przystosować się do życia w nowej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Maciej Jastrzębski dzieci Ukraina wojna na Ukrainie

Opowieść obrońcy Mariupola. Reportaż "Strażnik Fortecy" [POSŁUCHAJ]

Żołnierze pułku Azow i ukraińskiej obrony terytorialnej przez prawie dwa miesiące odpierali ataki pięciokrotnie liczniejszych oddziałów rosyjskiej armii. Złożyli broń, aby ratować ciężko rannych towarzyszy. Przeszli przez piekło jenieckiej niewoli i gdy tylko odzyskają zdrowie, chcą wrócić na front. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Strażnik Fortecy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariupol reportaż Maciej Jastrzębski

Artyści, dziennikarze i politycy. Zełenski nakłada sankcje na znane rosyjskie osobistości

Ukraina wprowadziła sankcje wobec 119 Rosjan i zawiesiła ukraińskie obywatelstwo 13 prawosławnym duchownym. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów, ograniczenie operacji handlowych, zakaz przebywania na terytorium Ukrainy oraz odebranie ukraińskich nagród i tytułów. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Maciej Jastrzębski sankcje Rosja

Atak na Ukrainę, odizolowanie i groźba wysłania na front. Tak w 2022 r. Rosja zmieniła się na gorsze

W 2022 roku Rosja pod każdym względem zmieniła się na gorsze - zauważa niezależny portal "Ważne Historie". Dziennikarze portalu opisali dziewięć obszarów, w których kremlowski reżim doprowadził własny kraj i naród do katastrofy. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Maciej Jastrzębski wojna na Ukrainie wojna 2022

Świadkowie rosyjskich zbrodni. Reportaż "Płacz Ukrainki" [POSŁUCHAJ]

– Często natykałem się na zabitych. 24 [lutego - przyp. red] rozpoczęła się wojna, a 27 są moje urodziny. Odwołałem gości, bo uznałem, że przyjadą do mnie i mogą już nie móc wrócić do domu. To wtedy obok garaży zobaczyłem pojedyncze krzyże, niewielkie mogiły, a na jednej z nich rejestrację samochodu. Człowiek zginął, bo ostrzelano jego auto. Nie miał dokumentów, więc położyli tablicę, żeby można go było jakoś zidentyfikować – wspomina Wołodymyr Koskin. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Maciej Jastrzębski: to są historie, które powinniśmy pielęgnować

- My Polacy byliśmy właściwie wszędzie. Powinniśmy być z tego powodu dumni, że pomimo osobistych tragedii potrafiliśmy zaangażować się w coś, co przetrwało na kartach historii do dzisiaj - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji i autor reportażu "Historia kłamstw krwią haftowana".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maciej Jastrzębski reportaż Melchiory Melchiory 2022 KRRiT Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA

Białoruś: kraj, gdzie dziennikarz to bardzo niebezpieczny zawód

15 listopada przypada święto dziennikarzy i pisarzy, który tworzą literaturę faktu i za swoje dzieła często są więzieni, a nawet zabijani. Dzień Uwięzionego Pisarza ma na celu zwrócenie uwagi na los przetrzymywanych twórców oraz ich odwagę w obronie praw człowieka. Przykładem jest los dziennikarzy w Rosji i na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA dziennikarstwo dziennikarze Białoruś wolność prasy wolność słowa Maciej Jastrzębski Katarzyna Cygler Trójka

Rosja pogrąża się w chaosie. Histeryczne decyzje Kremla i zachodnie sankcje niszczą gospodarkę

W Rosji narasta chaos wywołany wewnętrznymi represjami i inwazją na Ukrainę. Według rosyjskich mediów niezależnych, w związku z porażkami na ukraińskim froncie Kreml coraz częściej zmienia dowódców i wysyła do walki nieprzygotowanych żołnierzy. Natomiast zachodnie sankcje destabilizują rosyjską gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Maciej Jastrzębski sankcje wojna na Ukrainie

"Strażnicy pamięci" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Nagroda Nobla dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego"Memoriał".  Zaczęło działalność w roku 1987, a formalnie powstało pod koniec stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski

Reportaż "Strażnicy pamięci. Pół roku później" [POSŁUCHAJ]

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" zaczęło działalność w roku 1987, a formalnie powstało pod koniec stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka Pokojowa Nagroda Nobla Memoriał Rosja