Polskie Radio
Section05
Maciej Jastrzębski

Moskwa oddaje hołd ofiarom represji politycznych

W Moskwie trwa akcja „przywracania imion”, poświęcona pamięci ofiar stalinowskich represji. Zorganizowana został w przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Jej inicjatorami są stowarzyszenie „Memoriał” i organizacje broniące praw człowieka i wolności obywatelskich. Na temat wydarzenia mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa prawa człowieka Maciej Jastrzębski stalinizm Aleksander Sołżenicyn

Demonstracje opozycji w Rosji. Zatrzymano ponad 250 osób

W 27 miastach Federacji Rosyjskiej demonstrowała opozycja. Łącznie w protestach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. – Były to demonstracje solidarności z programem wyborczym Aleksieja Nawalnego i samym Nawalnym, który od kilku dni przebywa w moskiewskim areszcie – mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa Rosja opozycja protest Aleksiej Nawalny Maciej Jastrzębski

Trump w Polsce. "Polska pokazała, że jest przyjacielem"

Polska znalazła się w cywartek w centrum uwagi Amerykanów. To za sprawą wizyty w Warszawie Donalda Trumpa, która była szeroko relacjonowana w mediach w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie stacje telewizyjne eksponowały owacyjne przyjęcie przywódcy USA, jego deklaracje w sprawie NATO i Rosji oraz słynny już uścisk dłoni pierwszych dam.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Jan Pachlowski Maciej Jastrzębski Rosja Wojciech Cegielski

Rosyjskie media o wizycie Donalda Trumpa w Polsce

 - Rosyjskie media niewiele miejsca poświęcają wizycie Donalda Trumpa w Polsce, ponieważ Władimir Putin chce się spotkać z amerykańskim prezydentem i zabiega o to od ponad pół roku – powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Dodał, że po wizycie Donalda Trumpa w rosyjskiej prasie może się jednak pojawić wiele komentarzy, gdyż jest to ważny temat z punktu widzenia Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Rosja Władimir Putin Maciej Jastrzębski Unia Europejska

Protest przeciwko korupcji w Rosji. Setki zatrzymanych

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu. Moskiewski sąd uznał, że opozycjonista jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Aleksiej Nawalny został zatrzymany przed kamienicą, w której mieszka. Był również podejrzany o nieposłuszeństwo wobec policjanta. W audycji Świat w Powiększeniu o protestach mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa protest Petersburg korupcja Maciej Jastrzębski Aleksiej Nawalny Dmitrij Miedwiediew

Prezydent w Gruzji. „Gruzini cenią nas za skuteczność”

W poniedziałek rozpocznie się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Będzie poświęcona zarówno kwestiom stosunków dwustronnych, jak i sprawom międzynarodowym. Chodzi m.in. o integrację Gruzji z UE i NATO, jak i konflikt tego kraju z Rosją. O relacjach polsko-gruzińskich w Polskim Radiu 24 mówił Mariusz Maszkiewicz, ambasador RP w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Andrzej Duda Rosja prezydent Maciej Jastrzębski NATO Unia Europejska

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Adrian Bąk Ukraina Donbas Maciej Jastrzębski Agnieszka Bryc