Polskie Radio
Section05
Maciej Jastrzębski

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski

Najniższe temperatury. Gdzie jest najzimniej w Polsce?

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski

Bez Memoriału. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]

Spotkania historyków, konferencje poświęcone nowym publikacjom, prezentacje dokumentów, książki, listy i fotografie. Władze Rosji podjęły próbę likwidacji Memoriału – jednej z najbardziej szanowanych organizacji, która upamiętnia ofiary stalinowskich represji i broni praw człowieka. – To stowarzyszenie, które przywróciło godność poszczególnym imionom i nazwiskom – usłyszeliśmy w reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Rosja Memoriał Maciej Jastrzębski

NASZ WYWIAD Nowikow: rozkaz ws. Memoriału przyszedł z góry, tylko międzynarodowe protesty mogą skłonić Putina do cofnięcia operacji

- Dziś można mieć tylko nadzieję na to, że protesty i oświadczenia z wyrazami wsparcia dla Memoriału przekonają Putina, by de facto dał rozkaz z cofnięcia tej operacji. Taka nadzieja jest, ponieważ władze Rosji, osobiście Putin, sporo myślą o swoim wizerunku – powiedział Ilia Nowikow, prawnik Memoriału, w rozmowie z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał prawa człowieka Władimir Putin Zbrodnia Katyńska Katyń Maciej Jastrzębski

Szczepienia w Rosji wyhamowały. Specjalny apel naukowców i lekarzy

Część rosyjskich naukowców i lekarzy zaapelowała do władz o publikowanie rzetelnych danych na temat szczepień. Na razie żadna z rosyjskich szczepionek nie została uznana przez WHO. Zdaniem naukowców, niskie zainteresowanie Rosjan przyjęciem szczepionki wynika z braku odpowiedniej informacji - stąd apel.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa koronawirus COVID-19 szczepienia szczepionka Maciej Jastrzębski ŚWIAT

Rosja: prokuratura chce likwidacji stowarzyszenia "Memoriał". "Decyzja motywowana politycznie"

Rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał" wykorzysta wszystkie środki prawne w obronie przed likwidacją - podkreślają przedstawiciele tej organizacji. Prokuratura Generalna zwróciła się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o likwidację stowarzyszenia, a także jego oddziałów archiwalnych, muzeum i Centrum Obrony Praw Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja reżim Maciej Jastrzębski

"Dzięki ich obecności nasze tradycje są wciąż podtrzymywane". Ambasador RP spotkał się z Polonią na Dalekim Wschodzie

Ambasador Polski w Rosji uczcił Narodowe Święto Niepodległości wspólnie z przedstawicielami Domu Polskiego na Kamczatce. Krzysztof Krajewski od kilku dni podróżuje po rosyjskim Dalekim Wschodzie spotykając się z Polonią i odwiedza miejsca, upamiętniające śmierć polskich zesłańców i ofiar stalinowskich represji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Polonia Święto Niepodległości 2021 Święto Niepodległości 11 listopada Maciej Jastrzębski Europa

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Michał Strzałkowski Austria Beata Płomecka ŚWIAT

Polska składa gratulacje laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. Krzysztof Krajewski spotkał się z Dmitrijem Muratowem

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski spotkał się w Moskwie z tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijem Muratowem. Polski dyplomata przekazał rosyjskiemu dziennikarzowi gratulacje. Wyraził także uznanie dla redakcji "Nowej Gaziety", którą kieruje Dmitrij Muratow za wierność zasadom etyki dziennikarskiej, ochronę wolności słowa i wartości demokratycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nobel nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla Maciej Jastrzębski dyplomacja