Polskie Radio
Section05
Kościół

NASZ WYWIAD Rzecznik Episkopatu: musimy wspólnie szukać prawdy i dobra

- Rolą rzecznika i moim zadaniem jest, by o trudnych rzeczach mówić w taki sposób, żeby było to zrozumiałe dla przeciętnego człowieka, nawet jeśli nie do końca jest on blisko Kościoła - mówi o komunikacji w Kościele i społeczeństwie w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aktualności katolickie wiara media komunikacja Przemysław Goławski POLSKA

"Tytan o nadludzkiej sile". Odsłonięto rzeźbę Jana Pawła II autorstwa Jerzego Kaliny

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny. Figura papieża ciskającego głaz w czerwoną wodę powstała na okoliczność 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa i dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pomniki Jerzy Kalina Muzeum Narodowe w Warszawie pamięć religia Kościół POLSKA

Cykl "Nie tylko klasycznie". Wyjątkowy koncert twórczości ojca Dolindo

W Bazylice Archikatedralnej św. Jana odbędzie się koncert z serii "Nie tylko klasycznie". Msze na chór i organy autorstwa o. Dolindo Ruotola wykona chór "Śpiewacy ojca Dolindo" pod dyrekcją Jakuba Szafrańskiego. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Buszta-Bąk, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Kościół Warszawa Zamek Królewski

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Rok temu zabieraliśmy słuchaczy w podróż po zapomnianych sakralnych perłach architektury w Polsce. W tym roku z powodu pandemii, wakacyjne wyjazdy po świecie są ograniczone, zatem my zbieramy  naszych słuchaczy w podróż po różnych zakątkach świata, śladami chrześcijaństwa. Naszą włóczęgę rozpoczęliśmy w Ameryce Poł.  Następnie przyszedł czas na Europę i Półwysep Iberyjski. Pod koniec wakacyjnego sezonu, zgodnie z myślą, że „wszystkie  drogi prowadzą do Rzymu” w swej wędrówce docieramy do źródła.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Prezes Polskiego Radia: transmisja mszy św. szczególnie ważna w trudnych czasach

W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się uroczysta msza święta w 40. rocznicę wznowienia transmisji nabożeństw w Polskim Radiu. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas uroczystości po nabożeństwie przypomniała, że wznowienie było możliwe dzięki wpisaniu tego żądania na listę 21. postulatów porozumień sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Msza święta Agnieszka Kamińska Kościół

W obronie tradycyjnych wartości. W Warszawie z udziałem prezydenta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł traktem królewskim w Warszawie. Pochód polskich rodzin pod hasłem "Wspólnie brońmy rodziny" wyruszył z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża, gdzie odprawiona została msza św. Obrońcy życia podkreślali, że rodzina to Bóg, miłość i wartości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół aktualności katolickie LGBT Marsz dla Życia i Rodziny rodzina Warszawa

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 20 września godz. 09:01

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół wiara

O. dr Marek Kotyński: tajemnica spowiedzi obowiązuje spowiednika do końca życia

- Spowiedź to nie jest seans terapeutyczny. To sakrament, w którym człowiek spowiada się Bogu poprzez posługę kościoła. Ta pewność jest fundamentem sensu spowiedzi. Gdyby kapłan mógł zdradzić tajemnicę spowiedzi, można by było zakwestionować wszystko - powiedział w Polskim Radiu 24 o. dr Marek Kotyński CSsR z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo ŚWIAT