Polskie Radio
Section05
żałoba narodowa

Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

"Moda w służbie wolności" – taki tytuł nosi otwarta w środę, 8 listopada, wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Wystawa jest także jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski żałoba narodowa Powstanie Styczniowe moda biżuteria patriotyzm ojczyzna Katarzyna Cygler Trójka

Tragedia w Seulu, zamach w Somalii, dramat Ukrainy. Papież prosi o modlitwę za ofiary

Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary tragedii w Seulu w Korei Południowej, gdzie w wyniku paniki podczas ulicznej zabawy zginęło ponad 150 osób. Modlił się też za sto osób zabitych w zamachu terrorystycznym w Mogadiszu w Somalii. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponownie wezwał do modlitwy za Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa wypadek śmierć żałoba narodowa ŚWIAT Azja Ukraina

Prezydent Korei Południowej ogłosił żałobę. Rośnie bilans ofiar tragedii w Seulu

Prezydent Korei Południowej wprowadził żałobę narodową po tragedii w Seulu. Jak informuje agencja Yonhap, bilans ofiar wzrósł do 153. Agencja zaznacza jednak, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, z uwagi na dużą liczbę osób, które znajdują się w stanie ciężkim - 19. Większość ofiar to młodzi ludzie, którzy bawili się na imprezie z okazji Halloween, w jednej z najpopularniejszych dzielnic stolicy. 
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa wypadek śmierć żałoba narodowa ŚWIAT Azja

W Belgii uczczono minutą ciszy ofiary powodzi. Oddano też hołd służbom mundurowym

Unijne instytucje w Brukseli uczciły pamięć ofiar śmiertelnych powodzi, które przetoczyły się przez Zachodnią Europę. Żywioł, który nawiedził Niemcy, Belgię, Holandię, Luksemburg i Austrią pochłonął około dwustu ofiar, kilkaset osób uznaje się za zaginione. Belgia, w której mieszczą się unijne instytucje ogłosiła dziś żałobę narodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia powódź klęska żywiołowa żałoba narodowa

Co najmniej 23 osoby zginęły w powodzi. Premier Belgii ogłosił żałobę narodową

Premier Belgii ogłosił najbliższy wtorek, 20 lipca, dniem żałoby narodowej. W powodzi w tym kraju zginęły co najmniej 23 osoby, kilkanaście jest poszukiwanych. W środę natomiast w Belgii tradycyjne święto narodowe. Ale już wiadomo, że nie będzie dużych uroczystości, w związku z kataklizmem zostały one ograniczone do minimum.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia społeczeństwo powódź deszcz pogoda żałoba narodowa

Wenezuelczyk mieszkający w Polsce o atmosferze po katastrofie smoleńskiej. "Kraj nie do poznania"

- Polacy są narodem, który się nie poddaje. Akurat w tamtych dniach wszyscy byli razem. Był to wtedy kraj nie do poznania, ponieważ uruchomiła się polska dusza - powiedział o swoim wspomnieniu z czasów katastrofy smoleńskiej Luis Freites, Wenezuelczyk mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk żałoba narodowa Wenezuela wspomnienie film polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24