Polskie Radio
Section05
Mikołaj I

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandr Puszkin poezja proza książki literatura romantyzm Rosja Adam Mickiewicz pisarze i poeci wiersze Mikołaj I

Konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji. Polacy pragną odzyskania niepodległości

- Rosja znalazła się na przeciwnym biegunie schematu ideowego, w którym Polska równała się wolność, a Rosja równała się jądro ciemności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. W "Historii żywej" rozmawialiśmy o latach 1832-1855, które charakteryzowały rosyjskie represje, polskie konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego aż do śmierci cara Mikołaja I.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Adam Jerzy Czartoryski Dorota Truszczak Mikołaj I

Udział Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej

Polki, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej pełniły służbę w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie. Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I napisał do Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, że boi się polskich kobiet, że "ten szatański naród zawsze działał przez nie". Z kolei trzydzieści lat później rosyjski poeta, tłumacz, publicysta Nikołaj Berg napisał, że "kobieta polska jest wiecznym, nieubłaganym i nieuleczalnym spiskowcem".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Mikołaj I powstanie listopadowe kobieta historia Polski