Polskie Radio
Section05
Jakub Tarka

Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu. Reportaż Jakuba Tarki

W wieku 88 lat wczoraj odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów - Jan Ptaszyn Wróblewski. Zaczynał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku. Z tej okazji na antenie Jedynki przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka pr poleca

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski

Chleb jak za czasów dzieciństwa. "Zakwas szczęśliwy" - reportaż Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka chleb pieczywo pieczenie chleba

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska Paweł Pawlica

Urodziny Nowej Trójki. Reportaż "Moment przyjścia"

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska

Ochotnicza straż pożarna. Pomóż im, żeby mogli pomagać innym [POSŁUCHAJ]

Strażacy OSP najczęściej są alarmowani przez Powiatowe i Miejskie Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Po alarmie wyjeżdżają do pożarów i innych wypadków, najczęściej wspomagając strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy pomagają na co dzień. Przy rozliczeniu podatków możemy pomóc także im! 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ochotnicza Straż Pożarna podatki rozliczenie podatków OPP organizacje pożytku publicznego Jakub Tarka reportaż pr poleca

Jakie błędy w górach najczęściej popełniają turyści? Reportaż "Uwaga, góry!" [POSŁUCHAJ]

Dwóch mężczyzn zginęło w wyniku upadku z północnych zboczy Śnieżki do Kotła Łomniczki. Tragedia wydarzyła się 30 stycznia, a dwa dni wcześniej lawina porwała i zasypała turystę w okolicach Kondrackiej Przełęczy w Tatrach. Jakie błędy w górach najczęściej popełniają turyści i jak się tych błędów ustrzec? O tym w reportażu Jakuba Tarki pt. "Uwaga, góry!". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka góry GOPR wypadek turystyka pr poleca

Paraliż, który objął cały kraj. Reportaż "Zima zim" [POSŁUCHAJ]

Gwałtowne śnieżyce, zamiecie i ostry mróz. Zima przypuściła atak na północy, od Suwałk, Gdańska i Szczecina, przesuwając się w głąb kraju. Gwałtowne załamanie pogody przyszło w sylwestra 1978 roku. – Wysiadło centralne ogrzewanie. Nie było prądu – wspominają codzienność w czasie zimy stulecia rozmówczynie Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jakub Tarka reportaż pr poleca zima historia Polski PRL

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już dziś. Jak było rok temu? [POSŁUCHAJ]

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpocznie się już dziś (10 listopada) o godz. 19.00. Tuż przed jego startem, dzięki reportażowi "Maraton" Jakuba Tarki, przypominamy zeszłoroczne wydarzenie i towarzyszące mu emocje. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości reportaż w Jedynce pr poleca

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla literatura poezja reportaż w Jedynce pr poleca

"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla

48. FPFF w Gdyni. Reportaż Jakuba Tarki "Festiwal wczoraj, festiwal dziś"

Tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023) towarzyszą dwie wystawy - projektów scenografii Allana Starskiego (tegorocznego laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości) i plakatów Andrzeja Pągowskiego "Morgenstern na nowo". Obaj twórcy od lat związani są z Festiwalem. Jakie zdarzenia z tej corocznej imprezy filmowej utkwiły w ich pamięci, jak wyglądały jej początki, jaki wpływ miała na ich twórczość i jak oceniają ją dziś?
Zobacz więcej na temat:  reportaż festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jakub Tarka

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Allan Starski i Andrzej Pągowski dzielą się wspomnieniami [POSŁUCHAJ]

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 jego siedzibą był Gdańsk, obecnie jest to Gdynia. Najciekawszymi historiami związanymi z tym wydarzeniem podzielili się ze słuchaczami radiowej Jedynki scenograf Allan Starski i grafik Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Jakub Tarka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Allan Starski Andrzej Pągowski

Szukanie śladów swoich przodków. Reportaż "Po nitce do kłębka" [POSŁUCHAJ]

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem "ojca matka", skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Aleksandra Sadokierska Dorota Sokołowska reportaż w Jedynce genealogia pr poleca