Polskie Radio
Section05
Katarzyna Michalak

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Kompozytorka Tekla Bądarzewska - zapomniana w Polsce, znana w Japonii

Tekla Bądarzewska to XIX-wieczna polska kompozytorka, której muzyka stała się niezwykle popularna w Japonii. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy pt. "Modlitwa zapomnianej", nagrodzonego na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce" w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Justyna Piernik muzyka klasyczna Tekla Bądarzewska kompozytor

Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Prix Italia Studio Reportażu i Dokumentu

Jadwiga i Jerzy z Doliny Szczęścia [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Państwo Jadwiga i Jerzy Ekiertowie z Tomaszowic byli małżeństwem ponad 50 lat. W kwietniu 2021 pojechali do uzdrowiska koło Szklarskiej Poręby – miejscowości, w której się poznali. Pewnego dnia, w czasie samochodowej wycieczki, hamulce pojazdu pana Jerzego odmówiły posłuszeństwa… Czy istnieje miłość szczęśliwa, skoro każdy związek musi się kiedyś skończyć? W sposób zaplanowany albo w sposób naturalny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Michalak reportaż Szklarska Poręba miłość małżeństwo Trójka