Polskie Radio
Section05
Dariusz Kwiatkowski

"Bohaterowie podniebnych marzeń" - mistrzowie lotnictwa [POSŁUCHAJ]

W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci dwóch polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, który zginęli w katastrofie samolotu 11 września 1932. Tragedia miała miejsce kilkanaście dni po ich zwycięstwie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Franciszek Żwirko Stanisław Wigura historia Polski lotnictwo

II wojna światowa. Niemieckie zbrodnie na Zamojszczyźnie i odwet Armii Krajowej

To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. W 1943 roku Niemcy zamordowali 185 mieszkańców wsi Sochy. Najeźdźcy dokonywali wtedy wysiedleń i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. Na odwet Armii Krajowej nie trzeba było długo czekać.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Dariusz Kwiatkowski II wojna światowa okupacja niemiecka zbrodnie wojenne Zamojszczyzna Niemcy

Reportaż "Pantery baonu 'Zośka'". Posłuchaj!

W drugim dniu Powstania Warszawskiego harcerski batalion Armii Krajowej "Zośka" zdobył na Woli dwa niemieckie czołgi typu Pantera. Użycie jednego z tych czołgów - najcięższej broni, jaką dysponowali powstańcy warszawscy - zdecydowało m.in. o uwolnieniu 5 sierpnia kilkuset Żydów z obozu przy ulicy Gęsiej, którym groziła śmierć z rąk niemieckich oprawców. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Powstanie Warszawskie Dariusz Kwiatkowski

Szef komisji rolnictwa o specustawie: to wielki krok w walce z ASF-em

Uchwalenie w końcu roku specustawy dotyczącej walki z Afrykańskim Pomorem Świń jest w ocenie ekspertów milowym krokiem na drodze do powstrzymania epidemii w Polsce. Stanowi też odpowiedź na sugestie Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym z właściwych sposobów radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się ASF. 
Zobacz więcej na temat:  ASF Dariusz Kwiatkowski