Polskie Radio
Section05
Magda Skawińska

Pomoc uchodźcom czy… czyszczenie piwnic? Reportaż "Dary" [POSŁUCHAJ]

Minął już drugi miesiąc rosyjskiej agresji na Ukrainę. Tuż po tym, jak w Polsce pojawili się pierwsi uchodźcy, zaczęto zbierać dary, które trafiają zarówno do osób, które uciekły przed wojną, jak i do tych, którzy zostali w ojczyźnie. Internet pęka od porad związanych z mądrym obdarowywaniem uchodźców z Ukrainy, jednak zdarzają się "ludzie dobrej woli", którzy przynoszą do punktów zbiórki np. zabłocone buty czy brudny toster. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż Trójka uchodźcy Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Reportaż o Białorusinach w Polsce protestujących przeciw wojnie [POSŁUCHAJ]

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Natarcie idzie m.in. z terenu Białorusi. Chociaż wojska białoruskie nie zostały włączone do ataku, to obszar Białorusi nadal jest wykorzystywany do rozmieszczania systemów rakietowych, przeprowadzania ataków rakietowych na Ukrainę i organizowania różnego rodzaju jednostek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Magda Skawińska Ukraina wojna na Ukrainie Białoruś Trójka Ukraina Aleksander Łukaszenka

"Za wolność" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czwartkowy świt przyniósł im wieść o inwazji na Ukrainę. Wcześniej od kilku tygodni zamartwiali się o bliskich, którzy tam zostali. Oni mieszkają we Wrocławiu. Przyjechali tu kilka lat albo kilka miesięcy, temu żeby zbudować nowe, spokojne życie. We Wrocławiu mieszka około 100 tysięcy Ukraińców. Nie sposób porozmawiać ze wszystkimi. Iryna, Artem, Stepan, Vlad mówią w ich imieniu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina Magda Skawińska

Ukraińcy w Polsce. Jak pomóc bliskim, którzy zostali w ojczyźnie? [POSŁUCHAJ]

We Wrocławiu mieszka ok. 100 tys. Ukraińców: przyjechali tu budować nowe, spokojne życie. Kiedy sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, od kilku tygodni zamartwiali się o bliskich, którzy zostali na Ukrainie. Czwartkowy świt przyniósł im wieść o rosyjskiej napaści na ich ojczyznę. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie uchodźcy pomoc reportaż Magda Skawińska Trójka