Nie rozbijaj się nad Wisłą Wrzuć śmieci do kosza, nie tłucz butelek, ciesz się czystością nad wodą – to najważniejsze komunikaty miejskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Nie rozbijaj się nad Wisłą”. Zobacz więcej na temat:
Węgry od święta i od kuchni 20 sierpnia na Węgrzech jest obchodzony dzień świętego Stefana, upamiętniający datę koronacji pierwszego węgierskiego króla. Według znanego powiedzenia Polak i Węgier to dwa bratanki, jednak wciąż niewiele wiemy o węgierskiej historii, kulturze i kuchni. Zobacz więcej na temat:
Jubileusz Romana Polańskiego Laureat niezliczonej liczby nagród, autor takich arcydzieł jak „Nóż w Wodzie”, „Pianista” oraz „Dziecko Rosemary”. Roman Polański w niedzielę skończył 80 lat. Zobacz więcej na temat:
Królowa popu kończy 55 lat Madonna, jedna z najbardziej kontrowersyjnych gwiazd, wokalistka, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, reżyserka, scenarzystka i projektantka obchodzi dziś urodziny. Zobacz więcej na temat:
Wspomnienie o Sławomirze Mrożku Sławomir Mrożek, wielki polski dramaturg, pisarz, intelektualista i rysownik nie żyje. Artystę wspominają literaturoznawca, prof. SWPS Marian Płachecki oraz Jacek Sieradzki, red. naczelny Dialogu. Zobacz więcej na temat:
Kulturalny długi weekend W okresie wakacyjnym Polski kalendarz nie rozpieszcza nas dniami wolnymi. Od czerwca pierwszą okazją do wypoczynku jest właśnie 15 sierpnia, a w tym roku przy pobraniu jednego dnia urlopu można uzyskać pokaźny długi weekend. Zobacz więcej na temat:
Święto Matki Boskiej Zielnej Święto Matki Boskiej Zielnej, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a nawet Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia w Polsce obfituje w ceremonie. Jednak przede wszystkim to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele, które w naszym kraju czczone jest w sposób szczególny. Zobacz więcej na temat:
Koronka z Koniakowa bije rekord Guinessa! Ma 5 metrów średnicy, a do jej wykonania zużyto 50 kilometrów nici. W Koniakowie powstała największa na świecie koronkowa serweta, która już ma zapewniony wpis do Księgi Rekordów Guinessa. Zobacz więcej na temat:
Wyższość winylu nad kompaktem Miały zostać wyparte przez płyty kompaktowe, a te kolejne przez pliki MP3. Wieszczono im koniec na rzecz trwalszych i lepszych jakościowo nośników. Mimo upływu lat winyle wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, nie tylko w kręgach audiofilskich. Zobacz więcej na temat:
"Bardzo kocham życie, kocham ludzi..." Krzysztof Kolberger był aktorem i reżyserem, znanym z wielu ról filmowych i teatralnych. W pamięci Polaków pozostanie również jako wybitny lektor i interpretator poezji. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat:
James Bond nie umiera nigdy! 5 października 1962 roku do centrali brytyjskiego wywiadu MI6 wszedł James Bond. W pół godziny później uwiódł pierwszą kobietę, a w godzinę potem miał na koncie kilka zabójstw, ale pewnie nie przewidywał, że po 50 latach wciąż będzie skupiał tylu fanów w kinach i przed telewizorami. Zobacz więcej na temat:
Nieoficjalny portret PRL-u Fotoreporter Aleksander Jałosiński powiedział, że „obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do godziny 16. Potem w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi”. Zobacz więcej na temat:
Myśliwskie smaki dla wszystkich Wędliny z konserwantami, kiełbasy o chemicznym smaku – to szara codzienność polskich konsumentów. Mieszkańcy wielkich miast, spragnieni finezji tradycyjnych potraw, mogą ukoić swoje podniebienia podczas imprezy Myśliwskie Smaki w Piszu. Zobacz więcej na temat:
„Miasto 44” – Powstanie Warszawskie w filmie „Kanał” Andrzeja Wajdy i „Godzina W” Janusza Morgensterna to najsłynniejsze filmy o Powstaniu Warszawskim. Oba powstały wiele, wiele lat temu. „Miasto 44” Jana Komasy to próba nowego spojrzenia na wydarzenia z sierpnia 1944 roku. Zobacz więcej na temat: film polski Powstanie Warszawskie Warszawa historia warszawy II wojna światowa Jan Komasa historia Polski
Prace Zofii Stryjeńskiej wracają do Polski Zofia Stryjeńska przez krytyków była nazywana „boginią słowiańską oraz "księżniczką malarstwa polskiego". Ponieważ przed I wojną światową kobiety nie mogły studiować, artystka wybrała się do Monachium przebrana za mężczyznę pod nazwiskiem Tadeusz Grzymała. Zobacz więcej na temat:
Ninateka - kulturalne miejsce w sieci W sieci można znaleźć wszystko. Filmy, seriale, sztuki teatralne. Niestety większość stron internetowych łamie prawa autorskie, zamieszczając wytwory kultury bez zgody twórców. Zobacz więcej na temat:
Kolorowa Warszawa Singera X jubileuszowa edycja Festiwalu Warszawa Singera rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 1 września. Festiwal to święto kultury żydowskiej – filmu, teatru, muzyki i literatury. Zobacz więcej na temat:
Operacja Żagiel: szkoła na morzu Morze kształtuje charakter. Uczy pokory, szacunku zgodnej pracy w zespole. The Tall Ships’ Races, czyli Operacja Żagiel, to regaty podczas których młodzi ludzie poznają życie na okręcie. Zobacz więcej na temat: