Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

"Balans" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jak łączyć pracę z pasję? Agnieszka Zientarska, bohaterka reportażu podkreśla, że w życiu najważniejszy jest balans i to on pomaga jej łączyć podróże z pracą wykładowcy na opolskim Uniwersytecie. Gdy tylko może poszukuje polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii oraz wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska

"Buntowniczka" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Justyna Wydrzyńska, po ponad dwudziestu latach pracy jako inżynier chemik, zdecydowała się na radykalną zmianę. Została aktywistką, mimo że tłumy i demonstracje nie są jej żywiołem. Ukojenie od intensywnego tempa życia zawodowego znajduje w domu, gdzie najchętniej spędza czas na działce w Przasnyszu, pielęgnując rośliny i ciesząc się spokojem. Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to prywatne spotkanie z jedną z najbardziej znanych aktywistek w Polsce, skazaną za pomocnictwo w przerwaniu ciąży.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Chciałabym być bocianem" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Zdrada, brak lojalności jednego partnera względem drugiego skutkują ranami, które trudno zabliźnić. Raz utracone zaufanie trudno odzyskać, nawet jeśli przez lata budowało się wspaniałą relację z partnerem. Odbudowa związku wymaga czasu, pracy nad relacją, ale także szukania wsparcia emocjonalnego i nierzadko pomocy u terapeuty. Kryzys naprawić mogą szczere rozmowy o problemach oraz praca nad zrozumieniem, co doprowadziło do zdrady i jak można razem odbudować związek. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Jana Smyka "Chmura"

Reportaż powstał w 1986 roku i dokumentuje na gorąco wydarzenia związane z awarią w elektrowni atomowej w Czarnobylu, w ówczesnym ZSRR. Trzydzieści dziewięć lat temu ostatnie kwietniowe dni były bardzo gorące. Nikt nie wiedział o katastrofie w elektrowni. Polskie władze dopiero 28 kwietnia, dwa dni po wybuchu, dowiedziały się o awarii reaktora w Czarnobylu. Stacja monitoringu w Mikołajkach zarejestrowała dużą aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Smyk Dorota Boniecka-Górny Czarnobyl

"Dom bezpieczny" - reportaż Jakuba Tarki

W ciągu trzech wieków swego istnienia Dom Podrzutków w Warszawie, później Dom ks. Boduena, pomógł około 300 tysiącom warszawskich dzieci. W czasie II wojny światowej wśród nich znalazły się także dzieci żydowskie, którym na różne sposoby, w wielkiej konspiracji, starano się uratować życie. Wymyślone nazwiska tych, które trafiały do "Boduena" wpisywano do ksiąg sierocińca ołówkiem. Stąd mówi się o nich często "ołówkowe dzieci". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka

Audycja "Noc z reportażem" i "Ocalona", "Arcybracia" oraz "Śladami Czachowskiego"

"Ocalona" to wzruszająca opowieść o Krystynie Brudnickiej, o wojennej traumie, stracie, walce o przetrwanie, ale także o nadziei. "Arcybracia" przybliżają tajemniczych członków Arcybractwa Męki Pańskiej, na co dzień dbają o anemonowość, zobaczyć ich można jedynie w Wielkim Poście. "Śladami Czachowskiego" to reportaż opowiadający o jednym z najwybitniejszych wodzów powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Dariusz Kwiatkowski

"Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" - archiwalny reportaż Jacka Stwory

Reportaż powstał w 1972 roku i opowiada o misterium męki Pańskiej odgrywanym w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Reprezentował on tak zwaną krakowską szkołę reportażu, podkreślającą obecność narratora w utworze. Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jacek Stwora

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Świętokrzyskie Millenium"

Reportaż opowiada o miejscu, gdzie miesza się Sacrum z Profanum, o tajemnicach, które kryje klasztor na Świętym Krzyżu, legendach i ich oddziaływaniu na okolicznych mieszkańców oraz wiernych licznie tam przybywających. To przypomnienie historii klasztoru od XI wieku, kiedy to na szczycie Łyśca pojawili się pierwsi "czarni" mnisi, wiodący pustelnicze życie i krzewiący wśród ludzi nową wiarę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny