Relacja z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie 29 czerwca w nadmorskim kurorcie rozpocznie się XVIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Zobacz więcej na temat: Sopot
"Jak był nalot, to nie mogliśmy opuścić stanowiska" - Byłam ostatnią osobą, razem z kierowcą, która opuściła Polskie Radio i zbombardowane Baranowicze 17 września 1939 roku - mówiła Maryla Konzalówna-Pszanowska. Zobacz więcej na temat:
"Wszystko dawało się na antenę na żywo" - Na początku Baranowicze nie maiały żadnej aparaturu do nagrywania - mówił inżynier Roman Rogiński w archiwalnym cyklu "Wspomnienia radiowców". Zobacz więcej na temat:
"Spotkanie z Romanem Dmowskim w Polsce Odrodzonej" - Najbardziej na moim życiu zaważyło spotkanie z Romanem Dmowskim - wspominał Tadeusz Bielecki. Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień piętnasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Rafał Bała, Tomasz Kowalczyk, Maciej Jastrzębski, Maciej Wiśniewski, Henryk Urbaś, Andrzej Janisz. Były reprezentant Polski Marek Jóźwiak o Brazylii i Meksyku, a także o meczy Niemcy-Korea. Trener Adam Nawałka o drużynie Japonii. Grzegorz Krychowiak o meczu z Japonią. Były selekcjoner Andrzej Strejlau o drużynie Kostaryki. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 mundial 2018 Piłka nożna
Siostry Melosik "Batumi" Utwór otrzymał Nagrodę Publiczności na 55. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Zdrowa część narodu 28 czerwca 1832 r. Ojciec Chopina w liście do syna dotyka polityki: „Jakież to szczęście, że zdrowa część narodu wzięła górę i że spokój został przywrócony”. Ze zdania tego należy odczytać przestrogę, aby Fryderyk nie zaangażował się czasem w Paryżu po niewłaściwej stronie. Ta jakże subtelnie wypowiedziana przestroga musiała wywrzeć wrażenie na inteligentnym Fryderyku. (sd). Zobacz więcej na temat:
Wspomnienia Jerzego Michotka Aktor i piosenkarz, urodzony we Lwowie wyjaśnia, jakiemu słowu odpowiada każda nutka w sygnale przedwojennego Polskiego Radia we Lwowie. Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień czternasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Sylwia Urban, Andrzej Janisz, Krzysztof Kuzak, Maciej Jastrzebki i Tomasz Kowalczyk, piłkarze: Kamil Glik i Łukasz Fabiański, szef banku informacji PZPN Hubert Małowiejski o meczu z Japonią, trener Rafał Ulatowski o meczu Argentyna-Nigeria. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 mundial 2018 Piłka nożna
Co po lwowsku znaczy forkać? Witold Szolginia, lwowianin, architekt, autor radiowych gawęd o Lwowie, wyjaśniał znaczenie niektórych wyrażeń, które brzmią niezrozumiałe dla kogoś, kto nie mieszkał we Lwowie. Zobacz więcej na temat:
"Lwowski zaśpiew trzeba mieć w uchu" - Bałak to gwara, która polega na zacieraniu samogłosek na końcu- wyjaśniał Jerzy Janicki, urodzony we Lwowie pisarz i dziennikarz. Zobacz więcej na temat:
Justyna Święs "Czerwona sukienka" Utwór znalazł się na albumie "Albo Inaczej 2", który swoją premierę miał 25 maja. Płyta zawiera świeże reinterpretacje klasyki polskiego rapu. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Janusz Janotha 27 czerwca 1883 r. zmarł w Warszawie wybitny pianista i pedagog Janusz Janotha. Jego żona Anna z d. Oleszczyńska, zaprzyjaźniona była z siostrami Chopina. On zaś koncertował m.in. ze skrzypkiem Apolinarym Kątskim, a 4 kwietnia 1869 r. z Marią Kalergis dał koncert na rzecz powstającego Instytutu Muzycznego Warszawskiego, podczas którego wykonali dwufortepianowe Rondo C-dur Chopina. Uczniem jego był Paderewski. (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień trzynasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się: dziennikarze Polskiego Radia: Krzysztof Kuzak, Tomasz Kowalczyk, Filip Jastrzębski, Robert Skrzyński, Maciej Jastrzębski, trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka, kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, bramkarz reprezentacji Polski Łukasz Fabiański, Kamil Glik o występie w Rosji. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 Piłka nożna mundial 2018 Adam Nawałka
Ścieżkę dźwiękową ostatniego stulecia prezentuje Piotr Metz Jedną z pierwszych instytucji powołanych do życia w niepodległej Polsce, w marcu 1918 roku, z inicjatywy m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Antoniego Słonimskiego było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Utwory prezentowane w tym cyklu, zarejestrowane w ZAiKSIE to swoista ścieżka dźwiękowa ostatniego stulecia. Prezentuje ją Piotr Metz. Zobacz więcej na temat:
W drodze ku Niepodległości Cykl różnych audycji poświęcony najmłodszym, ale i tymi nieco starszym oraz najstarszym, słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom. Można w nim odnaleźć niezwykle ważne i niejednokrotnie trudne tematy związane z Polską - jej historią, losami i przede wszystkim walką o odzyskanie utraconej niepodległości. Zobacz więcej na temat:
Florence and the Machine "Big God" Utwór promuje album "High As Hope", którego premierę zaplanowano na 29 czerwca. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
W Liceum Tego dnia, na zakończenie roku szkolnego w Liceum Warszawskim, odbył się koncert-popis uczniów szkoły. W sali konserwatorium wystąpiło kilku najzdolniejszych wychowanków, w tym Fryderyk Chopin, który wykonał Koncert fortepianowy f-moll (?) Ignacego Moschelesa. Niezależnie od tego otrzymał pochwałę dyrekcji szkoły za dotychczasowe wyniki w nauce. (sd) Zobacz więcej na temat: