Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

KOMEDA

O g. 21 na naszej antenie gości jazz lub muzyka filmowa. Tego wieczoru dwaj charyzmatyczni prowadzący Mariusz Gradowski i Grzegorz Dąbrowski niejako połączą oba zagadnienia – bohaterem programu 'Kino Polonia' będzie kompozytor filmowy, ale również (a może przede wszystkim) wspaniały jazzman – Krzysztof Komeda. Wysłuchamy muzyki m.in. z filmu krótkometrażowego 'Kraksa'. Motyw 'z filmu jest wiecznie żywy - zespół EABS wykorzystał go w utworze o tym samym tytule na płycie 'Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)'. POLECAMY!
Zobacz więcej na temat: 

Parterowe szpiegi

11 sierpnia 1829 r. Chopin dał pierwszy koncert w Wiedniu w Kärntnertortheater w ramach tzw. 'eine musikalische Akademie'. W programie zaplanowano 'Wariacje' op. 2, improwizację na temat 'Białej Damy' Boieldieu oraz polskiej melodii ludowej 'Chmiel'. Gdy młodociany pianista zaczął grać na najlepszym wiedeńskim instrumencie Graffa, już po pierwszej wariacji rozległy się brawa, które powtarzały się po każdej następnej. „Po odegraniu każdej wariacji takie były oklaski, żem nie słyszał tutti orkiestry” - pisał Fryderyk. Improwizacja na temat polskiej melodii 'Chmiel' zelektryzowała wiedeńską publiczność. „Moje parterowe szpiegi zaręczają, że aż skakano na ławkach” - z radością pisał kompozytor. (md)
Zobacz więcej na temat: 

O czym marzy Daria Zawiałow?

– Mam muzycznych marzeń przynajmniej kilka. Jedym z nich było przyjście na świat mojej debiutanckiej płyty "A kysz". Zawsze chciałam wydać swoją płytę. Nigdy nie sądziłam, że napiszę swoje teksty, że będę potrafiła się z tym zmierzyć – przyznała artystka, którą będziemy mogli usłyszeć na koncercie Męskiego Grania 2019 w Warszawie. Wokalistka opowiedziała Piotrowi Stelmachowi także, czym są dla niej występy przed publicznością.  
Zobacz więcej na temat:  Męskie Granie Trójka

Walce op. 34

10 sierpnia 1838 r. Chopin dokonał cesji praw autorskich na rzecz firmy wydawniczej Maurice Schlesingera w Paryżu, otrzymując od swego stałego paryskiego wydawcy „sumę czterystu franków a conto tysiąca pięciuset franków”. Za tę sumę kompozytor sprzedał prawo własności na Francję, z prawem własności na Francję i Niemcy,  4 Mazurków op. 33 oraz 3 Walców na fortepian z op. 34: "Walca As-dur" nr 1 (wydanego w 1835 roku), "Walca a-moll" nr 2 (wydanego w roku 1838) i "Walca F-dur" nr 3 (wydanego w 1838 roku). Te trzy Walce ukazały się drukiem w grudniu 1838 roku w trzech wydaniach: francuskim, niemieckim i angielskim. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Niecierpliwość zaspokojona

9 sierpnia 1844 r. przyjechała do Nohant niecierpliwie oczekiwana przez Chopina siostra Ludwika Jędrzejewiczowa z mężem Józefem Kalasantym. Kompozytor musiał długo czekać na tę chwilę, bowiem Jędrzejewicz, profesor prawa, warszawski sędzia pokoju,  człowiek praktyczny, ale bez polotu, uważał swój pobyt w Paryżu za znakomitą okazję do obejrzenia tego wszystkiego, o czym mógł tylko marzyć w Warszawie. Nie spieszył się więc do Nohant i zawitał tam wraz z żoną dopiero po dwóch tygodniach. George Sand zaprzyjaźniła się z Ludwiką i większość wolnego czasu spędzała na rozmowach z nią, wspominając ten czas „jako jeden z najszczęśliwszych okresów w naszym życiu”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Krzysztof Jakubiec

Ukryty w walizce radioodbiornik zbudowany przez mojego Tatę JERZEGO JAKUBCA ps. 'Jurek', gdy był studentem Tajnej Politechniki Warszawskiej. Babcia Kazimiera nasłuchiwała Radia Londyn podczas Powstania, sporządzała notatki które łączniczki roznosiły na barykady. Ta walizeczka to JEDYNA rzecz wyniesiona ze spalonego mieszkania przy ul. Senatorskiej. Przeszła z nią przez Pruszków. Żaden z Niemców nie zainteresował się co ta kobiecina ma w swojej walizeczce... Z tą walizeczką przyszła w styczniu 1945 do Łodzi by zacząć nowe życie...
Zobacz więcej na temat: