Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

1914

Rodzina Korzeniowskich pojechała do Polski na zaproszenie znajomych. Do Krakowa dotarli 30 lipca, dwa dni po wypowiedzeniu wojny Serbii przez Austro-Węgry. Potem pojechali do Zakopanego, skąd 8 października przez Kraków i Wiedeń wrócili do Anglii. Po powrocie do domu pisarz przez kilka tygodni chorował. W liście z tamtego czasu czytamy: "Co się tyczy podróży do Polski, wyjeżdżam z mieszanymi uczuciami. W 1884 wsiadłem do pociągu w Krakowie (Expres Wiedeński) w drodze na morze, niby człowiek zapadający w sen. Ten sen trwa nadal. Tyle tylko, że występują w nim przeważnie duchy i że moment przebudzenia jest bliski".
Zobacz więcej na temat: 

1916

W styczniu tego roku na front francuski I wojny światowej pojechał Borys Conrad, starszy syn pisarza. W sierpniu Conrad złożył w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych notę dotyczącą odbudowy niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza i pod protektoratem Anglii i Francji. Minister lord Edward Grey nie pozostawił złudzeń w swoim komentarzu do memorandum Conrada: "Całkiem niemożliwe. Rosja nigdy nie podzieli się wpływami w Polsce z mocarstwami zachodnimi".
Zobacz więcej na temat: 

1917

W tym roku została wydana "Smuga cienia", zadedykowana przebywającemu na wojnie synowi Borysowi. Krytyk literacki Clement Shorter pisał: "Każda nowa książka p. Josepha Conrada jest wydarzeniem literackim dla wielu z nas już od prawie ćwierć wieku. Od czasu, kiedy zmarł p. George Meredith, a Thomas Hardy przestał pisać powieści, nie pojawiał się poza p. Conradem żaden inny powieściopisarz zdolny do udzielania mi tego szczególnego wzruszenia - wzruszenia, które poprzednie pokolenie znajdowało w każdej kolejnej powieści Dickensa i Thackeraya". W gazecie "Times Literary Supplement" 22 marca 1917 napisano, że "Smuga cienia" umocniła pozycję Conrada jako klasyka, "jednego z wielkich nie tylko dziś, lecz w ogóle".
Zobacz więcej na temat: 

1918 -1924

W tym okresie pisarz wydał "Złotą strzałę" (1919), "Ocalenie" (1920), tom artykułów i szkiców "O życiu i literaturze" (1921) i "Korsarza" (1923). Odrodzenie niepodległej Polski przywitał Conrad z radością. Zapraszał do siebie gości z Polski, korespondował z nimi. Bardzo interesował się walką o wytaczanie granic polskich w 1920 roku. Ze wspomnień żony i syna Borysa wynika, że myślał nawet o powrocie na stałe do Polski. Odbył jeszcze dwie wyprawy - w 1921 roku na Korsykę, a w 1923 do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat: 

1924

Pisarz zmarł nagle 3 sierpnia 1924 roku na zawał serca. Pochowany został na cmentarzu w Canterbury. Na nagrobku wyryto słowa Edmunda Spensera, które Conrad wybrał na epigraf dla Korsarza: "Sen po trudzie, port po wzburzonych morzach, spokój po wojnie, śmierć po życiu cieszy ogromnie". Wirginia Woolf pożegnała go słowami: "Nagle, nie dając czasu na uporządkowanie naszych myśli i przygotowanie zdań - nasz gość nas opuścił; i to odejście bez pożegania i ceremonii harmonizuje z jego przybyciem wiele lat temu, kiedy osiedlił się w tym kraju. Zawsze bowiem otaczała go jakaś aura tajemniczości. Składały się na nią częściowo jego polskie pochodzenie i niezapomniany wygląd, częściowo jego decyzja zamieszkania na głębokiej wsi, z dala od plotek i salonów, tak, że jedynym źródłem wiadomości o nim byli zwyczajni ludzie, którzy wpadli na chwilę z wizytą i potem opowiadali o nieznanym gospodarzu, że ma doskonałe maniery, najbystrzejsze w świecie oczy i mówi po angielsku z silnym obcym akcentem".
Zobacz więcej na temat: 

Początek przyjaźni z Delfiną Potocką

Początek przyjaźni Chopina z hrabiną "na obiedzie u Pani Potockiej", o której Marceli Antoni Szulc w 1831 roku napisał: "hrabina Delfina Potocka [1810-1877] jaśniała nadzwyczajną urodą, wdziękiem i szlachetnością obejścia i słynęła ze śpiewu pełnego powabu i niewysłowionego uroku. Tego to głosu czarowi ulegać lubił nasz artysta, wtórując jej na fortepianie". Możliwe, jak twierdzą chopinolodzy, że dla jej bel canta, skomponował pieśń "Moja pieszczotka". (sd)  
Zobacz więcej na temat: 

Kukiz zdradza, jak Jarosław Kaczyński go pocieszał [WIDEO]

Paweł Kukiz, zapytany przez dziennikarza portalu polskieradio.pl o to, czy jesteśmy świadkami powolnego rozpadu klubu poselskiego Kukiz'15, opowiedział, jak pocieszał go przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. O przyszłości klubu i powodach odejścia z Kukiz'15 rozmawialiśmy też z posłami Adamem Andruszkiewiczem i Sylwestrem Chruszczem. Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kukiz Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz polityka TYLKO U NAS

Rocznica śmierci Zbigniewa Śliwińskiego

W 2003 w Jędrzejewie (k. Czarnkowa) zmarł wybitny pianista i pedagog Zbigniew Śliwiński. Był wychowankiem Lecha Miklaszewskiego, Zofii Buckiewiczowej i Bolesława Woytowicza. Po latach koncertowania poświęcił się pedagogice, wypuszczając ze swojej klasy wielu wybitnych chopinistów jak Ewa Pobłocka, Bogdan Czapiewski, Katarzyna Popowa-Zydroń, Jerzy Sulikowski i in. Był profesorem wyższych szkół muzycznych w Gdańsku i Stuttgarcie oraz kursów mistrzowskich w Berlinie, Brnie, Dusznikach, jurorem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975, 1980, 1995) oraz zagranicznych. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Andrzej Czajkowski - Chopin

Andrzej Czajkowski to postać, o której po latach niesłusznego zapomnienia jest obecnie coraz głośniej. Niestety po tym fantastycznym pianiście i kompozytorze nie pozostało w Polsce zbyt wiele nagrań. Tym cenniejsza jest płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem. Usłyszymy tu 19-letniego Czajkowskiego w kolejnych etapach V Konkursu im. Fryderyka Chopina w 1955 roku. Począwszy od etiud i Poloneza-Fantazji, poprzez mazurki i Scherzo E-dur, aż po rzadko wybierany przez finalistów Koncert f-moll. Młody pianista pokazuje swój temperament i technikę, a jednocześnie głębokie zrozumienie chopinowskiej aury. Gra też z pewną nonszalancją, którą dziś chętnie mu wybaczamy. Wówczas jury było bardziej konserwatywne i przyznało za tę przepiękną muzykę zaledwie VIII nagrodę. Geniusze czasem bywają niezrozumiani. Andrzej Czajkowski - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Zdzisław Górzyński. Wydawnictwo: NIFC, Polskie Radio, 2009 (Maciej Łukasz Gołębiowski)
Zobacz więcej na temat: 

Urodziny Stanisława Szpinalskiego

Tego dnia w 1901 roku w Jekatierynodarze (od 1920 roku Krasnodar) urodził się wybitny pianista i pedagog Stanisław Szpinalski. Wychowanek Józefa Turczyńskiego w Konserwatorium Warszawskim po występie dyplomowym od gratulującego mu Karola Szymanowskiego usłyszał: [proszę] "posiadanego talentu nie roztrwonić". Laureat II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1927), koncertował z wielkim powodzeniem w wielu krajach m.in. 3 maja 1939 roku wykonał IV Symfonię Szymanowskiego w Carnegie Hall z New York Philharmonic Symphony pod batutą Artura Rodzińskiego. Lubił powiedzonka, jak np. "Być zawsze w zgodzie z własną głupotą i nie drażnić głupoty innych". (sd)
Zobacz więcej na temat: