Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Redbad Klynstra-Komarnicki o interpretacji "Zemsty"

- Podczas prób okazało się, że najbardziej atrakcyjny w "Zemście" jest duch Aleksandra Fredry. Zostawiliśmy więc wszystko inne z boku i skupiliśmy się na charakterach. Fredro, równie dobrze jak Szekspir, opisuje paroma zdaniami postacie z krwi i kości oraz łączące ich relacje - opowiadał reżyser o nowej inscenizacji "Zemsty", którą 23 marca zobaczymy w Teatrze Telewizji. / Poranek Dwójki, Dwojka Program Drugi Polskiego Radia
Zobacz więcej na temat: 

Przyjaciel

23 marca 1879 r. zmarł w Poturzynie jeden z najbliższych przyjaciół Chopina, Tytus Woyciechowski. Obaj uczęszczali do Liceum Warszawskiego, Tytus mieszkał wtedy w pensjonacie Chopinów. Kompozytor dedykował przyjacielowi słynne Wariacje op. 2, przesyłał mu rękopisy, licząc się bardzo z jego opinią. Listy Fryderyka oraz inne chopinowskie pamiątki, z pietyzmem przechowywał po śmierci Woyciechowskiego jego wnuk, Jan Tomasz Wydżga w majątku w Wożuczynie. W czasie I wojny światowej dwór spłonął, a w nim listy Fryderyka, fortepian firmy Buchholtz, na którym grywał i komponował oraz „ołówek w kształcie kolumny z głowicą i podstawą złotą, a trzonem z kolorowej mozaiki. Podstawa zaopatrzona w inicjały T.W., służyła równocześnie za pieczęć. W specjalnym etui leżała karteczka z dedykacją Chopina”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Dekameron Polski

22 marca 1830 r. publicysta i wydawca warszawski, Jan Kazimierz Ordyniec, zajmujący się bibliotekarstwem u ordynata Zamoyskiego, uznał za swój obowiązek napisać kilka pochwalnych zdań pod adresem Chopina, po jego drugim publicznym koncercie w Warszawie. W „Dekameronie Polskim”, redagowanym przez niego i wydawanym w roku 1830, zamieścił anonimową wzmiankę: „Niektórzy znawcy, zachwyceni talentem tego młodego wirtuoza, porównują go z Mozartem co do śmiałości, obfitości i oryginalności myśli, tudzież rozmaitości stylu i harmonii”. Chopin znał osobiście Ordyńca, często odwiedzał go w  pałacu Zamoyskich, gdzie mieszkał również Wojciech Grzymała, serdeczny przyjaciel kompozytora. Kontakty  Ordyńca z Chopinem przerwane wybuchem powstania, odnowione zostały dopiero w Paryżu. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Dokąd wędrują płazy?

Każdego roku wiosna jest czasem uniesień w świecie zwierząt, ale także bardzo niebezpiecznym okresem. To wtedy wycieńczone po ciężkiej zimie płazy budzą się do życia i zaczynają sezon od ogromnego wysiłku, czyli godów. W idealnym świecie zwierzęta te nie miałyby żadnych problemów, aby dotrzeć do miejsc rozrodu, niestety w terenach ucywilizowanych giną pod kołami samochodów. Żeby temu zapobiec, w coraz większej ilości polskich miast zbierają się miłośnicy tych zwierząt i "zakochane" ropuchy oraz żaby przenoszą na drugą stronę ulicy. Odbywa to się w bardzo szczególny sposób, o czym opowie Aleksandra Kolanek z Towarzystwa herpetologicznego "Natrix".
Zobacz więcej na temat: