- Powrót do znanych historii to jeden z wyraźnych trendów we spółczesnym kinie.
- Ostatnio powstały nowe wersje kultowych polskich tytułów "Znachor", "Sami Swoi" i "Akademia Pana Kleksa".
- Czy trafią w gust przedstawicieli pokolenia Z?
- Co Zetki uważają dziś za klasykę?
Nostalgia Zetek i impas w Hollywood
- Młode pokolenie czuję nostalgię, a szczególną popularnością wśród nich cieszą się filmy kręcone w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, które mają scenariusz i emocje - mówi Dawid Muszyński z portalu "Na ekranie.pl". - Hollywood oczywiście próbuje to wykorzystać, ale według mnie cierpi też na brak nowych pomysłów. Dlatego powrót do tego, co dobre i sprawdzone, wydaje się być próbą wyjścia z impasu.
Na 40. rocznicę premiery kultowych "Pogromców duchów" producenci przygotowali czwartą część tego filmu, w nowej wersji powrócili "Znachor" i "Akademia Pana Kleksa", nadal też kręci się filmy o Bondzie, choć książki o jego przygodach już dawno się skończyły i teraz wszystko leży w rękach scenarzystów.
Filmy, które uruchamiają wspomnienia
Kiedy Polacy słyszą "Kargul i Pawlak", od razu idą do kina, bo film "Sami swoi" uruchamia wspomnienia z dzieciństwa. Pokazywany był w telewizji najczęściej w trakcie świąt i stał się takim „otulaczem emocji” - mówi dziennikarz filmowy. - Nowe historie wymagają nowego plany marketingowego, zaplanowanego na większą skalę. Trzeba zbudować markę od podstaw i zaciekawić odbiorcę.
07:16 CZWÓRKA Kto pytal - kino 30.03.2024.mp3 Remake, sequele i powrót historii sprzed lat. Co słychać w kinie? (Kto pytał?/Czwórka)
"Diuna" - do dwóch razy sztuka
Przykładem może być "Diuna". Najpierw powieść Franka Herberta zekranizował - bez większego sukcesu - David Lunch, teraz zrobił to Denis Villeneuve. Pierwsza część, choć odniosła sukces, to jednak dużo mniejszy niż się spodziewano. Dopiero druga odsłona okazała się być komercyjnym strzałęm w dziesiątke. - Pomogła w tym dwuletnia przerwa między premierami. W tym czasie udało się stworzyć odpowiednią otoczkę wokół produkcji i przekonać widzów, że ten film po prostu trzeba zobaczyć - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.
Diuna: Część druga - Oficjalny zwiastun #2 PL | Warner Bros Polska
Remake i sequel - młodzi nie dają się nabrać
Kino wraca do historii sprzed lat, ale to niekoniecznie znaczy, że widzowie spragnieni są remake’ów i sequeli. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim 74 proc. milenialsów i przedstawicieli pokolenia Z woli oglądać oryginalne filmy niż ich współczesne adaptacje. Młodzi szukają autentyczności i bohaterów, z którymi mogą się utożsamić.
Zobacz także:
- W filmach sprzed lat nie ma spektakularnych efektów specjalnych, bo też postęp technologiczny nie odbywał się tak szybko. Branża kaskaderska też dopiero raczkowała. Twórcy musieli skupić się zatem na samej historii i na grze aktorskiej - tłumaczy Dawid Muszyński. - Dziś mam wrażenie, że niektórzy filmowcy scenariusz zrzucają na piąty plan i skupiają się tylko na efektach specjalnych, tak jak to dzieje się w przypadku najnowszej produkcji o Godzilli ("Godzilla i Kong: Nowe imperium").
Godzilla x Kong: The New Empire | Official Trailer 2 | Warner Bros. Pictures
O tym, że widzowie mogą już być zmęczeni filmami "bez treści" może świadczyć tegoroczna odsłona oscarowej gali, na której dominowały filmy arthouse’owe z pięknymi historiami i kreacjami aktorskimi.
Przeminęło z wiatrem - Wydanie Specjalne 75.rocznica |GALAPAGOS FILMS
Co ogląda pokolenie Z?
- filmy o Jamesie Bondzie, w których grał Sean Connery
- klasyki takie jak "Casablanca" czy "Przeminęło z wiatrem"
- filmy z cyklu "Harry Potter" i "Władca Pierścieni"
- "Batmana" Tima Burtona i Christophera Nolana
- Dla Zetek ekranizacje Tolkiena czy J.K. Rowling to są już klasyki. Podobnie jak "Batman" w reż. Christophera Nolana czy Tima Burtona. Po te tytuły sięgają i tę ich nostalgię próbuje wykorzystać Hollywood - dodaje Dawid Muszyński. - Jesteśmy zmęczeni kinem "fast foodowym", przestaliśmy się emocjonalnie angażować w te historie. Stąd powrót do arthouse’u (kina artystycznego), który ma fajne historie, fajne postaci i rewelacyjne kreacje aktorskie.
***
Tytuł audycji: Kto pytał?
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 30.03.2024
Godzina emisji: 13.15
kul