"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 14:40
To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
Kadr z filmu Akademia Pana Kleksa w reż. Macieja Kawulskiego. Na zdjęciu Tomasz Kot jako Pan Kleks.
Kadr z filmu "Akademia Pana Kleksa" w reż. Macieja Kawulskiego. Na zdjęciu Tomasz Kot jako Pan Kleks. Foto: mat. prasowe
  • Autorem "Akademii Pana Kleksa" jest Jan Brzechwa. Książka ukazała się w 1946 roku. 
  • Kleks. Nowy początek" odwołuje się do pierwowzoru, ale powstał na podstawie scenariusza do filmu w  reżyserii Macieja Kawulskiego.
  • Książkę napisała Katarzyna Rygiel - archeolożka, dziennikarka i autorka powieści obyczajowych i kryminalnych
  • Nowa wersja "Akademii Pana Kleksa" wejdzie do kin 5 stycznia 2024 roku. 

"Akademia Pana Kleksa": 1946 - 2024

"Akademię pana Kleksa" w 1946 roku napisał Jan Brzechwa. W 1983 roku na duży ekran przeniósł ją reżyser Krzysztof Gradowski. W głównej roli wystąpił Piotr Fronczewski, a muzykę skomponował Andrzej Korzyński. Opowieść o Akademii i jej mieszkańcach odniosła wielki sukces i przez wiele lat kształtowała wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków.

- "Akademia pana Kleksa" była i jest lekturą szkolną, więc każdy z nas na jakimś etapie życia musi ją przeczytać, albo obejrzeć. Moje wspomnienia wiążą się z filmem, który zobaczyłam w dzieciństwie i który stał się dla mnie dużym wydarzeniem - wspomina Katarzyna Rygiel, autorka książki o nowych przygodach Kleksa. - Oryginał Brzechwy odświeżyłam sobie, kiedy zabierałam się za pisanie "Nowego początku", bo uznałam, że muszę wrócić do źródeł, jeśli chcę opowiedzieć to na nowo.


Kadr z filmu "Akademia Pana Kleksa" w reż. Macieja Kawulskiego. Kadr z filmu "Akademia pana Kleksa" w reż. Macieja Kawulskiego.

Zamiast Adasia - Ada Niezgódka

W nowej wersji główną bohaterką jest Ada Niezgódka. W dniu swoich urodzin, zamiast imprezy-niespodzianki, czeka na nią gadający ptak z tajemniczym zaproszeniem. Dzięki niemu Ada przenosi się do Akademii, odkrywa swój talent do rozwiązywania problemów - podobno nierozwiązywalnych. Zdobywa też nowych przyjaciół, których będzie musiała ochronić przed wielkim niebezpieczeństwem.

Posłuchaj
09:12 CZWÓRKA Kto pytal - kleks 30.12.2023.mp3 "Kleks. Nowy początek" - rozmowa z współautorką książki Katrzyną Rygiel (Kto pytał?/Czwórka)

Jak zmienił się Pan Kleks?

- Dyrektorem Akademii nadal jest profesor Ambroży Kleks i zależało mi, żeby jego postać nie odbiegała od literackiego pierwowzoru. Cały czas jest  pełnym ciepła i niezwykłego poczucia humoru przyjacielem dzieci, zwierząt i magicznych stworzeń - opowiada gość Czwórki. - Jest oczywiście Mateusz i jego historia, którą wymyślił Jan Brzechwa. Ten wątek został rozwinięty i w pewnym sensie stał się osią fabularną opowieści. Bo to, co w przeszłości przydarzyło się Mateuszowi, teraz ściągnie na Akademię niebezpieczeństwo, któremu Ada musi stawić czoła. 

Akademia naszych czasów 

Pan Kleks nie zmienił się, ale Akademia już tak. W książce "Kleks. Nowy początek" jest miejscem, w którym uczą się dziewczynki i chłopcy z całego świata. - U Brzechwy i w filmie Grabowskiego Akademia była szkołą tylko dla chłopców, dziewczynkom trudno jest się zidentyfikować z takimi bohaterami - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Dzięki Adzie otrzymują "mocny wzór", bo to bohaterka wyrazista, z silnym charakterem, chętna do działania.  

Zobacz także:

Pochwała wyobraźni

- Uniwersalnym przesłaniem "Akademii pana Kleksa" jest odwoływanie się do naszej wyobraźni. To ona tutaj jest najważniejsza i ona napędza całą akcję. Pochwałę dla potęgi wyobraźni próbowałam też zawszeć w mojej książce, ale zgodnie ze scenariuszem, bo "Kleks. Nowy początek" to opowieść, która powstała na podstawie filmu Macieja Kawulskiego - dodaje Katarzyna Rygiel. - Jan Brzechwa napisał powieść szkatułkową, stworzył ją z dygresji. Nowy "Kleks" ma początek, rozwinięcie i zakończenie.  Jedno wynika z drugiego. I nie ma tu opowieści pobocznych.

Akademia Pana Kleksa - Oficjalny trailer | Kleks Academy

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Katarzyna Rygiel (autorka książki "Kleks. Nowy początek")

Data emisji: 30.12.2023

Godzina emisji: 12.20

ku/gs

Czytaj także

Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:32
- Samodzielne czytanie buduje poczucie niezależności i pewności siebie. Czytając i identyfikując się z bohaterami dziecko buduje zaufanie wobec siebie - przekonuje w Czwórce Sylwia Stano, współtwórczyni internetowego programu "Książniczki" i propagatorka kampanii społecznej "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!".
rozwiń zwiń