Polskie Radio
Section05
Marta Zinkiewicz

Kaskader - kto może zostać człowiekiem do zadań specjalnych w kinie?

- Żeby być dobrym kaskaderem, trzeba być dobrze wytrenowanym, ale także mieć w sobie żyłkę hazardzisty - mówi Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino aktywność fizyczna hobby kaskaderzy FILM Marta Zinkiewicz

Memy w realu na prima aprilis? Zobacz "Memisaż Jednego Obrazu"

To nie lada gratka dla miłośników memów. Najlepsze memy wyłonione w konkursie "Memisaż Jednego Obrazu" można będzie obejrzeć w WOAK w Toruniu. - To będzie mieszanka wernisażu z memem, a tłem są obrazy słynnych mistrzów - mówi Monika Dejnecka, organizatorka wydarzenia. - To będzie okazja do dłuższego świętowania prima aprilis.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka internet wystawa memy Toruń konkurs Marta Zinkiewicz

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

Pokolenie Z czuje się najbardziej samotne? Alarmujące dane

Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. - Zwróćmy uwagę, że już od co najmniej dekady żyjemy w tzw. epoce bezkontaktowej - zwraca uwagę Dorota Kaczyńska-Majeran z MINDGENIC. - Wszystko możemy robić online.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z samotność młodzież Marta Zinkiewicz

Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka moda podróże Podróże z Czwórką FILM zwiedzanie Marta Zinkiewicz

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz wieś ludowość tradycja Słowianie kultura ludowa taniec chłopi

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce NAUKA edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego