Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 18:15
Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
Podążając śladem ulubionych filmów, możemy trafić do Muzeum Harryego Pottera, które mieści się w wytwórni Warner Bros. w Londynie.
Podążając śladem ulubionych filmów, możemy trafić do Muzeum Harry’ego Pottera, które mieści się w wytwórni Warner Bros. w Londynie. Foto: shutterstock/Kraft_Stoff
  • Turystyka filmowa z każdym rokiem zyskuje na popularności. Coraz chętniej wyruszamy śladem ulubionych bohaterów.
  • O fenomenie tego zjawiska opowiadają w Czwórce Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. 

Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. W tej dziedzinie szlaki przecierały filmy, takie jak "Harry Potter", "Władca Pierścieni" czy "Kod Leonarda da Vinci". Dwa lata temu globalny sukces produkcji "Squid Game" spowodował eksplozję zainteresowania Koreą Południową. Widmo nadmiernej turystyki nadciągnęło również nad grecką wyspę Paros. Wszystko za sprawą najnowszego serialu Netfliksa "One Day". Pierwsze dwa sezony "Białego Lotosu" przyczyniły się do tego, że liczba podróży na Hawaje i Sycylię wzrosła o 300 procent.

- Różne produkcje sprawiają, że coraz więcej młodych ludzi jedzie do miejsca kojarzonego z ulubionymi bohaterami. Chcą je zobaczyć i przeżyć dzień tak, jak aktorzy filmów - tłumaczy Wiktoria Bielak. - Chcą obejrzeć miejsca, w których kręcono filmowe sceny. Tak jest w przypadku serialu tureckiego "Wspaniałe stulecie" - fani produkcji jadą do Stambułu, żeby dotknąć miejsc, w których grali aktorzy. Młodzież coraz bardziej się tym interesuje.


Harry Potter, Forrest Gump i inni - turystyka filmowa 

Podróżując śladami bohaterów, wielbiciele X muzy odtwarzają sceny z ulubionych filmów. Można przysiąść na ławeczce Forresta Gumpa albo wręcz wejść do świata filmu, stać się jego częścią. Tak jest w przypadku muzeum Harry’ego Pottera w Wielkiej Brytanii. - W wytwórni Warner Bros. w Londynie jest cała makieta świata młodego czarodzieja. Można zajrzeć do Hogwartu i przejść się ulicą Pokątną - opowiadają goście Czwórki. - Pomieszczenia, w których kręcono filmowe sceny, zostały przeznaczone na muzeum. Znajdują się tam także rekwizyty, możemy więc odegrać słynną scenę pojedynku na różdżki, a także odbyć swój pierwszy "lot na miotle".Gdzie kręcono "Gwiezdne wojny"?

Miejsc do zwiedzania jest wiele. Fani "Gwiezdnych wojen" mogą wybrać się do Tunezji, gdzie na pustyni można obejrzeć filmową planetę Tatooine. Można także wybrać się do Kalifornii śladem serialu "Beverly Hills 90210". - W Hollywood w ogóle możemy zwiedzać najsłynniejsze wytwórnie filmowe i przejechać się tą słynną ulicą z przewodnikiem - tłumaczą rozmówcy Marta Zinkiewicz. - On wskaże nam, gdzie mieszkają najsłynniejsze gwiazdy.Łódź, Warszawa, Sandomierz - jakie filmy tam kręcono?

Również Polska ma wiele do zaoferowania. W Łodzi możemy się przejść szlakiem "Ziemi obiecanej", "Idy" i "Komisarza Aleksa". Trzeba też koniecznie wpaść do słynnej łódzkiej filmówki. Jako tło dla wielu produkcji, także stolica ma wiele do zaoferowania. Tu m.in. możemy podążać śladami Magdy M. Warto również wybrać się do Sandomierza.- W tym niesamowitym mieście kręcony jest słynny "Ojciec Mateusz". To jeden z najpopularniejszych seriali w Polsce. Akcja praktycznie nie wychodzi poza granice miasta - zwraca uwagę Dominik Boczar. - Wszystkie kryminalne rozgrywki dzieją się tam, a nasz ukochany Mateusz musi je rozwikłać. To naprawdę bardzo poważna produkcja, jeżeli chodzi o Polskę. W samym Sandomierzu natkniemy się na wiele pamiątek. Ostatnio usłyszałem od kolegi, że dostał od rodziców szachy ojca Mateusza.


Posłuchaj
21:49 CZWORKA/Kto pytał? - turystyka filmowa 16.03.2024.mp3 O turystyce filmowej opowiadają Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW (Kto pytał?/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Wiktoria Bielak i Dominik Boczar (Międzywydziałowe Koło Naukowe Turystyki SGGW)

Data emisji: 16.03.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/wmkor

Czytaj także

Najbogatsze kraje świata. Luksemburg, Słowenia, Botswana?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 12:00
Wojciecha Siryk interesują najbogatsze państwa lub te najszybciej rozwijające się na świecie lub w regionie. To właśnie do nich podróżuje i o nich opowiada na swoim kanale. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż na Sycylię. Odczaruj Katanię. Czy warto tam jechać?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 11:19
Stereotypowe skojarzenia z Sycylią to mafia i zagrożenia związane z Etną. To jednak też wyspa pełna niezwykłych smaków, wulkanicznych darów, przyjaznych ludzi. O tej drugiej stronie Sycylii opowiada Anna Dudar. 
rozwiń zwiń