Kultura

Papież Jan Paweł II inspiruje

30.04.2011 07:00
Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspirowała wydawców. Od początku roku ukazało się blisko 50 nowych tytułów i wznowień.

Wśród wydanych publikacji znalazły się albumy, wspomnienia, biografie, książeczki dla dzieci, a także powieść.

Obserwując rynek wydawnictw katolickich Jakub Frołow ocenił, że razem ze wznowieniami wcześniejszych tytułów liczba nowości książkowych o Janie Pawle II sięgnie setki. W tym ogromnym wyborze znajdziemy wiele pozycji zawierających temetyczne wybory kazań, wncyklik i książek papieża Polaka. Wielu autorów pokusiło się o prywatne wspomnienia o Janie Pawle II, część zdecydowała się na albumy fotograficzne.

Wydawnictwo św. Stanisława BM, właściciel praw autorskich do wielu tekstów Karola Wojtyły, opublikowało w I kwartale tego roku aż siedem nowych książek "papieskich". Wydawca jest szczególnie dumny z książki "Błogosławiony Jan Paweł II. Odpowiem na twoje pytania", której redaktorka - Małgorzata Pabis - "poszukuje odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące kondycji ludzkiej w encyklikach, przemówieniach i książkach Jana Pawła II" - pisze wydawca.

/

Rekordzistą w wydawaniu książek o Janie Pawle II jest Biały Kruk - mają w swojej ofercie ponad 90. Najbardziej znane są albumy ze zdjęciami Adama Bujaka, który towarzyszył papieżowi w wielu pielgrzymkach. Właśnie albumowe wydanie prac tego krakowskiego fotografa to najnowsza propozycja oficyny: tom "Błogosławiony Jan Paweł II. Przyjaciel dzieci" zawiera fotografie Jana Pawła II z najmłodszymi wiernymi.

Jacek Moskwa, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie, pokusił się o napisanie biografii polskiego papieża. "Droga Karola Wojtyły" to najobszerniejsza, aż czterotomowa, z dotychczasowych książka opisujące życie i misję Jana Pawła II.Jej wydawcą jest Świat Książki.

Do grona wydawców książek o Karolu Wojtyle dołącza również katowicki IPN, publikując część zeznań, złożonych w śledztwie po zamachu na Jana Pawła II przez zamachowca Ali Agcę. Publikacja będzie liczyła ponad 500 stron, autorem wstępu jest dr Andrzej Grajewski. Książka ukaże się w okolicy 13 maja, czyli w dniach poprzedzających 30. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

Znak na beatyfikację przygotował kilka wznowień, a także eseje Leszka Kołakowskiego, w których filozof pisał nie tylko o wizji Kościoła Jana Pawła II, ale też o samym papieżu.

Z kolei wydawnictwo WAM przygotowało publikację "Błogosławiony Jan Paweł II. Historia życia" Joanny Wilkońskiej. To biografia papieża przeplatana jego osobistymi wspomnieniami i wspomnieniami przyjaciół oraz współpracowników. Podobny charakter ma praca "Jan Paweł II 1920-2005. Biografia Błogosławionego" pióra Andrzeja Nowaka (wyd. Kluszczyński).

"Z pielgrzymką przez świat Jan Paweł II" Krzysztofa Ulanowskiego (Ibis) dokumentuje ponad sto pielgrzymek zagranicznych, które polski papież odbył odwiedzając wiernych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, a "Papież i Prymas" Marii Psiss - jego przyjaźń z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

/

Edycja św. Pawła proponuje kolejny tom z serii przewodników po ulubionych przez Karola Wojtyłę trasach. Może być to wspaniała pozycja dla wielu turystów. Tym razem w serii "Szlaki papieskie" ukazuje się tom "Orawa, Spisz, Pieniny". Znajdziemy tu nie tylko opisy szlaków turystycznych, ale także wspomnienia o papieżu, świadectwa jego przyjaciół i osób, które spotykał na szlakach swoich wędrówek oraz niepublikowane dotąd fotografie.

Wśród nowości wydawnictwa M można znaleźć m.in. książkę "Jan Paweł Wielki. Droga do świętości" Mieczysława Malińskiego, przyjaciela Jana Pawła II z czasów młodości, a także "Bł. Jan Paweł II. Papież wysłuchanych modlitw" Franco Bucarelliego, który zebrał opowieści o cudach związanych z osobą polskiego papieża. Publikacja powstała na podstawie świadectw kardynałów, postulatora procesu beatyfikacyjnego. Podobny charakter ma książka "Nasz Papież. Świadkowie świętości Jana Pawła II" Aleksandry Zapotoczny (Edycja św. Pawła). "Jan Paweł II w sercu świata" Angelo Comastriego (wyd. Esprit) to z kolei świadectwo ukazujące pontyfikat papieża Polaka z osobistej perspektywy jednego z jego bliskich współpracowników.

"Nieznane oblicze pontyfikatu" Grzegorza Polaka (Wydawnictwo M) przedstawia relacje Jana Pawła II z kościołem greckokatolickim oraz starokatolickim. Ten sam autor przygotował książkę "Jan Paweł II. Historie męskich przyjaźni" (Centrum Myśli Jana Pawła II), gdzie przypomina sylwetki zwyczajnych i niezwykłych kolegów, przyjaciół, mentorów Karola Wojtyły, ludzi, którzy wywarli wpływ na jego wybory życiowe, myślenie, formację intelektualną i moralną. Inna nowość to "Siła wiary i umysłu" (Rebis) - wybór fragmentów książek, kazań, encyklik i orędzi papieskich oraz poezji i sztuk teatralnych, w których Karol Wojtyła poruszał tematy miłości i śmierci, celu i sensu istnienia.

Publikacji poświęconych polskiemu papieżowi jest naprawdę bardzo dużo, nie sposób wszystkie tu wyliczyć. Poszukujący inspiracji w życiu, twórczości i misji Jana Pawła II na pewno znajdą coś dla siebie. Beatyfikacja papieża Polaka jest kolejną okazją, aby poznać jego wspaniałe, wzruszające losy. 

(pj/PAP)

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego poświęconego Janowi Pawłowi II.

''
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II. Papież w brązie, mosiądzu i oleju

W pracowniach plastycznych i odlewniach artystycznych nie nadążają z realizacją zamówień na dzieła upamiętniające Jana Pawła II.

Zamówienie na pomnik Karola Wojtyły przyszło nawet z Los Alamos w USA - informuje "Dziennik Polski". Jedna z ludwisarni w Przemyślu wykonuje właśnie dzwon poświęcony papieżowi, który powędruje do Kłajpedy na Litwie.

Przed pierwszym dniem maja zamówień jest tyle, że wykonawcy pamiątek po Janie Pawle II pracują nawet nocami, aby zdążyć z ich realizacją. W Polsce jest już prawie 300 pomników Papieża - Polaka, a będą następne.

W dniu beatyfikacji wierni w polskich i zagranicznych parafiach będą podziwiać nie tylko nowe pomniki papieża, usłyszą również bicie nowych, poświęconych mu dzwonów. W przemyskiej ludwisarni powstało dotąd prawie sto takich. Obecnie dzwony odlewane są m. in. dla parafii w Warszawie, Łodzi oraz kilku innych miast Polski.

Wiele pracowni nie przyjmuje już zamówień związanych z beatyfikacją Jana Pawła II, ponieważ nie zdążyła by ich zrealizować na czas.

aj

Czytaj także

Ukazał się zapis rozmów Jana Pawła II z dziennikarzami

"Towarzysze podróży. Wywiady podczas lotu z Janem Pawłem II" - książka pod takim tytułem ukazała się we Włoszech.

To zapis rozmów polskiego papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu podczas jego zagranicznych podróży. Autorką zbioru jest włoska watykanistka Angela Ambrogetti. Zamieściła ona między innymi wspomnienie papieskiego sekretarza, kardynała Stanisława Dziwisza, które przedrukował katolicki dziennik "Avvenire".

Metropolita krakowski przywołał pierwszą zagraniczną pielgrzymkę Jana Pawła II do Meksyku: - Kiedy 25 stycznia 1979 roku nowy papież wyruszał w swoją pierwszą podróż, wiele było niewiadomych. Liczni, także w Watykanie, odradzali papieżowi wyjazd. On jednak postanowił, że jest to jego obowiązek.

- Dlatego, gdy zapadła decyzja o podróży, wszystko było nowe. Wszystko działo się po raz pierwszy. Także spotkanie z dziennikarzami. Ojciec Święty myślał, że to coś najzwyklejszego w świecie wejść do kabiny dziennikarzy, by ich pozdrowić, podziękować im za pracę, która ich czekała. Kiedy jednak szedł w stronę klasy ekonomicznej, myślał, że na tym się skończy, na pozdrowieniu, podziękowaniu. Nigdy, ale to przenigdy nie wyobraziłby sobie, co się wydarzy. Jeden z dziennikarzy, łamiąc umowę, zadał mu pytanie - napisał kardynał Dziwisz.

Wywiad na wysokościach

- A on, jak gdyby było to coś najzwyklejszego w świecie, odpowiedział mu wprost. Coś całkowicie niesłychanego: głowa Kościoła, która udzielała wywiadu na wysokości 10 tysięcy metrów - podkreślił.

Jan Paweł II szukał człowieka, gdziekolwiek by nie był. Z czasem podróże papieża nabrały jedynego w swoim rodzaju i szczególnego znaczenia, stały się częścią posługi Piotrowej, do tego stopnia, że nie można sobie dziś wyobrazić papieża, który nie składałby wizyt w różnych stronach świata. Rok po roku zarysowywał się głęboki sens papieskich podróży, którym towarzyszyły wielkie celebracje i spotkania z głowami państw bądź przywódcami religijnymi. Wydarzenia o zasadniczym znaczeniu dla lokalnych Kościołów, które pozostałyby jednak nieznane, gdyby w orszaku papieskim nie było dziennikarzy - zauważył metropolita krakowski.

Wskazał jednocześnie: Dziennikarze, którzy towarzyszyli papieżowi w jego podróżach, niekoniecznie byli ludźmi wierzącymi czy przyjaciółmi papieża i Kościoła. Wymagano od nich, aby byli profesjonalistami, papież zaś oczekiwał, że przekazywać będą prawdę o tym, co widzieli towarzysząc mu w wielkich miastach czy w najbardziej zagubionych wioskach. Byli towarzyszami podróży.

- Wielu z nich z upływem lat zżyło się z Janem Pawłem II, dzielili momenty szczęśliwe i momenty trudne. Dla wszystkich papież znajdował czas, by coś powiedzieć, odpowiedzieć na pytanie, wysłuchać refleksji. Od pierwszych chwil swego pontyfikatu papież postanowił nawiązać pakt z mediami - przypomniał kardynał Dziwisz.

sm

Czytaj także

Habemus papam

26 sierpnia 1978 roku następcą papieża Pawła VI zostaje kardynał Albino Luciani.
Posłuchaj
03'02 Jan Paweł II
więcej

Aby zaznaczyć ciągłość z pontyfikatem swoich poprzedników Luciani przyjmuje podwójne imię Jan Paweł.

Po 33 dniach od objęcia urzędu papież umiera na atak serca. Kardynałowie znowu muszą dokonać wyboru. Decyzja konklawe zostaje ogłoszona 16 października 1978 roku. Po raz pierwszy od 455 lat na biskupa Rzymu nie zostaje wybrany Włoch.

- Kiedy padło nazwisko Karola Wojtyły na Palcu Świętego Piotra nikt nie domyślał się nawet z jakiego kraju on może być -  mówi kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

- To był moment, kiedy po latach takiej poprawnej ciszy na temat papiestwa zaczęto tam w Skandynawii mówić o papieżu – opowiada siostra Urszula Kazłowska, która wówczas pracowała w Finlandii.

Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był również dużym zaskoczeniem dla Polaków. .- Gdyby nie było Jana Pawła II to nie byłoby mojego kapłaństwa, biskupstwa, mojego chrześcijaństwa w takim kształcie jakie ono jest – mówi biskup Piotr Libera, który w chwili wyboru Wojtyły na papieża od dwóch lat był kapłanem.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień , wystarczy wybrać "Jan Paweł II " w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.

 

 

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.