Największy na świecie zbiór relacji ocalonych z Holokaustu dostępny w Polsce

polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 23.04.2012
Podwórko na ulicy Krochmalnej, okres getta
Podwórko na ulicy Krochmalnej, okres getta, foto: ŻIH/Dom Spotkań z Historią

Archiwum, założone w 1994 roku przez Stevena Spielberga, to największy zbiór biograficznych relacji wideo na świecie.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na otwarcie czytelni multimedialnej VHA (Visual History Archive), gdzie zostaną udostępnione bezcenne zbiory archiwalne USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education (Instytutu Historii Wizualnej i Edukacji Fundacji Shoah USC). Archiwum, założone w 1994 roku przez Stevena Spielberga, to największy zbiór biograficznych relacji wideo na świecie. Obejmuje ponad 50 000 relacji osób ocalonych oraz świadków Holokaustu z 56 krajów, nagranych w 32 językach, w tym ponad 1500 w języku polskim.

Pomysł zarejestrowania na wideo relacji ocalałych z Zagłady zrodził się w Krakowie. Amerykański reżyser Steven Spielberg, zainspirowany pracą nad filmem „Lista Schindlera” i spotkaniami z ocalałymi, założył w 1994 roku w Los Angeles Fundację Zapisu Historii Ocalonych z Shoah (Survivors for the Shoah Visual History Foundation). Celem było zarejestrowanie świadectw osób ocalonych oraz świadków Holokaustu.

W trakcie spotkania przedstawiona zostanie historia powstawania i zasady użytkowania archiwum, możliwości przeszukiwania bazy i sposoby pracy nad tym gigantycznym zbiorem i możliwościami wykorzystania nagrań w pracach naukowych, badawczych i działaniach edukacyjnych.

Dom Spotkań z Historią jako pierwszy w Polsce umożliwia dostęp do całości zbiorów VHA, tj. 120 000 godzin nagrań (52 000 świadectw z całego świata) za pośrednictwem Uniwersytetu Karola w Pradze. Od kwietnia 2012 ten bezcenny zbiór udostępniany jest w ramach działalności Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA.

PROGRAM:

24 kwietnia 2012, godz. 13.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

13.00 - Wprowadzenie. Warunki dostępu do VHA w Domu Spotkań z Historią. Partnerstwo Instytutu Fundacji Shoah USC w Los Angeles i Uniwersytetu Karola w Pradze.

13.15 - Monika Koszyńska ( Shoah Foundation Institute w Polsce)
Historia powstawania VHA, rozwój i obecne cele Instytutu; rola jego przedstawiciela w Polsce.

13.45 - prof. Jacek Leociak (Centrum Badań nad Zagładą Żydów)
Refleksje i doświadczenia badacza korzystającego ze zbioru VHA; metodologia pozyskiwania
tego typu źródeł i ich specyfika.

14.15 - Piotr Filipkowski (Polskie Towarzystwo Historii Mówionej , IFiS PAN) oraz Anna Maciąg (Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA)
Jak korzystać ze zbiorów VHA. Prezentacja fragmentów relacji oraz materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie Instytutu.

VISUAL HISTORY ARCHIVE


Visual History Archive to największy na świecie zbiór relacji wideo osób ocalałych, ratujących i świadków, Holokaustu. Łącznie w latach 1994–1999 Fundacja Shoah nagrała prawie 52 000 relacji wideo w 56 krajach, w 32 językach. Całość została skatalogowana i zindeksowana. Największa liczba relacji pochodzi z USA i Izraela, niemal 1500 osób nagrano w Polsce. Prawie połowę wywiadów przeprowadzono w języku angielskim, 7000 w języku hebrajskim i niewiele mniej w języku rosyjskim. Ogromna większość relacji pośrednio lub bezpośrednio dotyczy Polski, z czego 1566 to nagrania polskojęzyczne.

Wszystkie nagrania zostały przypisane odpowiednim katalogom oraz opatrzone biogramami świadków, które tworzono w oparciu o relacje oraz kwestionariusze. Indeks zawiera 50 000 słów kluczy i pozwala na wyszukiwanie fragmentów relacji co do minuty, nie tylko poprzez indeks miejsc i osób, ale także poprzez pojęcia opisujące doświadczenia. Zbiór jest nieocenionym źródłem, które może służyć do celów naukowych, edukacyjnych oraz popularyzatorskich.

W 2006 roku Fundacja została włączona w struktury College of Letters, Arts and Science Uniwersytetu Południowej Kalifornii i zmieniła nazwę na USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education (Instytut Historii Wizualnej i Edukacji Fundacji Shoah, USC). Tym samym główną misją Instytutu stało się edukacja na wszystkich poziomach nauczania. Celem jej jest rozszerzenie tradycyjnej już formuły nauczania o Holokauście o działalność na rzecz walki z uprzedzeniami, nietolerancją i fanatyzmem. Jednym z kierunków rozwoju Instytutu stało się udostępnianie zbioru – wraz ze wszystkimi narzędziami wyszukiwawczymi – partnerom na całym świecie.

Visual History Archive w Domu Spotkań z Historią
Warszawa, 24 kwietnia 2012, godz. 13.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Philippe Pétain - bohater czy zdrajca?

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że gdyby umarł przed wybuchem ...

Cyrkowy wóz Drzymały – symbol walki z germanizacją

Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzys...

Jan Karski: ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust

Prawnik, historyk i dyplomata, ale przede wszystkim kurier Polsk...

Upadek Duce

28 kwietnia 1945 komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejsco...

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

W dwa lata po II wojnie światowej władza podjęła się wysiedlenia...