Polskie Radio
Section05
Donald Tusk

Raport groźny dla państwa

Chcemy, aby na świecie Polska była odbierana jako kraj poważny, przewidywalny, odpowiedzialny, a z tym raportem jest jednak tak, jak powiedziałem wcześniej - poprzez nieprofesjonalizm, poprzez bałaganiarstwo, poprzez nieszczelności, poprzez ujawnianie technik, poprzez różne rzeczy zbędne, które w tym raporcie nie powinny się znaleźć, nie budujemy właśnie tego odbioru poważnego i odpowiedzialnego.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Sygnały Dnia WSI POLSKA Platforma Obywatelska Donald Tusk

Najpierw odpolitycznić prokuraturę

Jednym z naszych wniosków jest odpolitycznienie prokuratury. Nie może być tak, że prokurator generalny jest postacią polityczną, związaną z funkcją ministra sprawiedliwości, dlatego że w takim wypadku zawsze będą rodzić się podejrzenia, iż tego typu wnioski mają charakter polityczny, czyli przede wszystkim służą do walki z opozycją. Tak być nie może.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Platforma Obywatelska Donald Tusk Sojusz Lewicy Demokratycznej toczeń Bogdan Zdrojewski

Słowa Oleksego bliskie prawdzie

Czy te słowa są prawdziwe, musi ocenić prokuratura. Mam obawy, że po prostu one są bardzo bliskie stanowi faktycznemu, bo pan Oleksy przyszedł do pana Gudzowatego jako do starego znajomego i w trakcie rozmowy panów raczej nie prowadził jakiejś gry słownej, tylko żalił się, mając jakąś wiedzę na temat minionych lat.
Zobacz więcej na temat:  Józef Oleksy konstytucja Sygnały Dnia Donald Tusk POLSKA liga polskich rodzin ciąża Wojciech Olejniczak

Liczymy na inteligencję techniczną

Istnieje wśród polskiej inteligencji, przede wszystkim humanistycznej, swego rodzaju nastrój, klimat, który sprawia, że jeśli mówić o wartościach modalnych, tych najczęściej spotykanych, ta grupa czy osoby uznawane za symboliczne, reprezentatywne wobec tej grupy nie są skłonne nie tylko do poparcia (...), ale nawet do racjonalnej krytyki. Generalnie rzecz biorąc, w tych warstwach dominującym nastrojem jest krytyczna histeria.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja polityka Ludwik Dorn Sygnały Dnia Prawo i Sprawiedliwość POLSKA Jarosław Kaczyński Hiszpania Donald Tusk

Nie ma Platformy bez Jana Rokity

Ważny jest nie ton ironii czy pewnego sarkazmu, z jakim Donald Tusk mówił o Janie Rokicie, tylko pewna deklaracja polityczna, która padła z jego ust, deklaracja przecinająca jakieś spekulacje na temat tego, czy Jan Rokita zostanie usunięty z Platformy, czy nie zostanie. Nie zostanie. Nie zostanie dlatego, że bez Jana Rokity nie byłoby Platformy.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Donald Tusk Maciej Płażyński Jarosław Gowin Platforma Obywatelska POLSKA