Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

"Pompeje ziem polskich". Jak upadł gród w Biskupinie?

"Pompeje ziem polskich" - tak Biskupin, drewniana osadę sprzed ponad 2,7 tys. lat położoną na wyspie, na Pałukach, nazwał znany archeolog Witold Hensel. Drewniane konstrukcje zatopione w jeziorze odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel Walenty Schweitzer. - Dzięki swojej wytrwałości zainteresował szersze grono znaleziskami, które zostały dokonane - zaznacza Szymon Nowaczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Biskupin archeologia Dorota Truszczak historia Polski

Społeczeństwo państwa Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Jakie plemiona w odległej przeszłości zamieszkiwały tereny współczesnej Polski? Na to pytanie odpowiada projekt "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych". Czy to jednak kończy ponad 200-letni spór, zrodzony w czasach kiedy Rzeczypospolita była pod zaborami: rosyjskim i pruskim, o to czy od zawsze byli tu Słowianie czy Słowianie dopiero tutaj przybyli, kiedy te ziemie opuścili Germanie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Słowianie społeczeństwo odkrycia i ciekawostki archeologia badania

Modlitewna mobilizacja, czyli rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku

Od 6 do 15 sierpnia 1920 roku, tak jak zdecydował metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski, odprawiano nowenny we wszystkich kościołach archidiecezji, a 8 sierpnia ulicami Warszawy, z relikwiami błogosławionego Andrzeja Boboli, przeszła stutysięczna procesja mieszkańców stolicy proszących o ratunek dla Polski zagrożonej zbliżającą się nawałą bolszewicką. Było to jedno z działań jakie Kościół w Polsce podejmował, aby w 1920 roku podtrzymać naród na duchu i mobilizować do walki z Bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn bolszewicy historia Polski Kościół katolicki Józef Piłsudski

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Tajemnicze obiekty nad Ameryką. O rozwoju technologii i wpływach ludzkiej wyobraźni

Czym są tajemnicze, niezidentyfikowane kuliste, metaliczne obiekty zawisające nad Ziemią, działające wbrew prawom fizyki? U wielu z nas to pytanie pojawiło się po niedawnych przesłuchaniach w Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, podczas których kilku emerytowanych pilotów opowiedziało o takich dziwnych obiektach latających spotkanych w przestworzach. Niewykluczone jednak, że domniemane odkrycie z innej planety to technologia jednego z państw na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  kosmos UFO Stany Zjednoczone Dorota Truszczak USA

Prof. Łukasz Turski: Oppenheimer nie wymyślił bomby atomowej

- Najmniej trudnym elementem budowy bomby atomowej jest fizyka. Budowa broni jądrowej to jest gigantyczny problem inżynieryjny. I dlatego chciałbym od razu powiedzieć państwu, że nie należy się bać, że szalony licealista w garażu rodzinnym budował bombę przy pomocy dwóch śrubokrętów i młotka - mówi fizyk prof. Łukasz Turski, odnosząc się do historii Roberta Oppenheimera uważanego za "ojca bomby atomowej".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Oppenheimer fizyka bomba atomowa

Powstanie Warszawskie 1944. "Siła społeczna była mobilizująca dla ludności cywilnej i wojska"

Czym był 1 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Warszawy po rozpoczęciu przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walki z Niemcami o stolicę? W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawiamy o tym z Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski Powstanie Warszawskie

Od roweru do biegania do roweru elektrycznego. Jak wsiąść na bicykl?

- Lewą nogę stawiano na takiej małej, wystającej części za tylnym kółkiem. Prawą nogą odpychano się, trzymając jednocześnie rękoma za kierownicę i wskakiwano. Różnie to się kończyło. Czasami udało się wskoczyć, czasami przylatywało się na drugą stronę. Sporo było złamań i wypadków - tak Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki mówi o dawnych rowerach.
Zobacz więcej na temat:  rower rower elektryczny Dorota Truszczak

Misja EUCLID. Teleskop zbada galaktyki w promieniu 10 miliardów lat świetlnych

Właśnie wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA z 1,2-metrowym teleskopem i czujnikami na podczerwień na pokładzie. - Wprawdzie wydaje nam się, że już rutynowo wysyłamy teleskopy w kosmos, ale ten będzie miał zadanie absolutnie niezwykłe, bo skatalogowanie kosmosu aż do 10 miliardów lat świetlnych od nas - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos esa Dorota Truszczak Ziemia astronomia