Polskie Radio
Section05
Jerzy Targalski

"Rozbijanie takiego kraju to nie jest głupota, a sabotaż"

– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Mariano Rajoy niepodległość

"Czeka nas długotrwały kryzys w Niemczech"

W niedzielę Niemcy głosowali w wyborach do Bundestagu. 33 proc. głosów uzyskał blok partii chadeckich CDU/CSU. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecią siła została antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). – To dla nas korzystna sytuacja, ponieważ wejście AfD do parlamentu będzie władze republiki niemieckiej osłabiało – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Niemcy Angela Merkel Jerzy Targalski AfD CDU SPD

Jerzy Targalski: W tej chwili III wojny światowej nie będzie

Na poniedziałkowej sesji RB ONZ, zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Płn., ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi powiedział, że Pekin „nigdy nie pozwoli na chaos i wojnę na Płw. Koreański”. USA zagroziły „potężną reakcją militarną” na zagrożenie ze strony Pjongjangu. - Chiny, posługując się Koreą Północną, testują reakcje Amerykanów – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny Korea Północna Jerzy Targalski

"Macron to wydmuszka, która nie ma nic do zaproponowania"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzuca Polsce, że "zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej". Jak mówił, Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według Emmanuela Macrona, Polska ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się "na marginesie historii Europy". O działaniach francuskiego prezydenta w Polskim Radiu 24 mówił politolog dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Emmanuel Macron Francja Niemcy Angela Merkel

„Niemcy i Rosja prowadzą przeciwko Polsce wojnę hybrydową"

Andrzej Duda zawetował w poniedziałek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. – Prezydent otworzył okres chaosu, destabilizacji. Dał Targowicy możliwość działania, destabilizowania, atakowania rządu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa prezydent Andrzej Duda krs Sąd Najwyższy III RP Zofia Romaszewska Niemcy Rosja wojna hybrydowa astroturfing

"Rosjanie najchętniej wrzuciliby wszystkich do jednego dołu"

– Mamy do czynienia z dziczą, dla której pohańbienie przeciwnika jest rzeczą absolutnie normalną – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. W poniedziałek Tygodnik "wSieci" ujawnił relacje bezpośrednich świadków i zdjęcia z sekcji zwłok po katastrofie smoleńskiej. Według nich Rosjanie traktowali ciała ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. bez należytego szacunku.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Rosja Jerzy Targalski Ewa Kopacz Donald Tusk Unia Europejska terroryzm Syria