Polskie Radio
Section05
Stanisław August Poniatowski

Król Stanisław August w wydawnictwach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

- Wiadomo, że w młodości byli kochankami, gdy Katarzyna nie była jeszcze imperatorową a Stanisław nie był królem Polski. Gdy Katarzyna osadziła Stanisława Augusta na tronie Polski myślała, że będzie łatwo nim kierować, szybko się okazało, że August chce dla Rzeczpospolitej jak najlepiej, chce ją zreformować, uczynić porządnym oświeceniowym państwem i zaczął się konflikt, którego pokłosiem były rozbiory - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Skowroński - kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski

"Crème de la crème". Obrazy m.in. Canaletta i Bacciarellego na Zamku Królewskim w Warszawie

Obrazy Bernarda Bellotta (Canaletta) czy innego królewskiego malarza - Marcella Bacciarellego to tylko część eksponatów, które zwiedzający od kilku dni mogą oglądać w ramach wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022". I właśnie obrazom przyjrzeliśmy się w ramach audycji "Skarby kultury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski Warszawa malarstwo Stanisław August Poniatowski

Richard Butterwick: Rzeczpospolita została zniszczona, ponieważ się odradzała

- Lata 1720-1721, kiedy August II próbował wydostać się z sideł rosyjskich, ale jego próby nie powiodły się na skutek liberum veto stosowanego przez hetmanów z poparciem Rosji na sejmie, to był moment, kiedy zarówno król, jak i Rzeczpospolita znaleźli się za kratami, z których będzie bardzo trudno się wydostać - mówił w Dwójce Richard Butterwick, autor książki "Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej 1733-1795".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Antoni Dudek rozbiory Polski Stanisław August Poniatowski historia Polski

Od rządów rosyjskiego ambasadora po targowicę i wojnę 1792 roku

Konfederacja targowicka dzieliła się na dwie istotne fazy. - Warto pamiętać ten moment, który był prawdziwym przełomem. Nie konfederacja targowicka, tylko przystąpienie do niej króla. Duża część historyków uważa, że ta decyzja królewska była ciosem zadanym Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak Stanisław August Poniatowski caryca Katarzyna II Targowica historia Polski Rosja

Król Staś i caryca Katarzyna II. Co doprowadziło do porwania senatorów?

Czy Stanisław August Poniatowski był bohaterem, czy zdrajcą? O to spierają się pokolenia historyków, ilekroć pada jego nazwisko. Ostatni król Polski został osadzony na tronie z rozkazu swojej byłej kochanki - carycy Katarzyny II - w 1764 roku i był wobec niej bardzo uległy. Jakie relacje łączyły Królestwo z Imperium Rosyjskim?
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski caryca Katarzyna II historia Polski Rosja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Rządy ambasadorów carskich. Kto próbował je przerwać?

Lata 1733-1764 to rządy ambasadorów carskich w Rzeczypospolitej i pierwsze próby ich zrzucenia. - Światłość w ciemności. Chyba tych trzech słów potrzebowałbym, żeby określić ten czas z punktu widzenia polskiego w relacjach z Rosją - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. Kto dokładnie chciał przerwać zależność od ambasadorów z Rosji i jaki był w tym udział ks. Stanisława Konarskiego?
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski caryca Katarzyna II historia Polski Rosja Stanisław Konarski

Jan Chrystian Kamsetzer, wybitny architekt od przebudowy

227 lat temu, 25 listopada 1795 roku, zmarł w Warszawie jeden z bardziej znanych architektów okresu stanisławowskiego. Jego działa zazwyczaj były współdzielone z innymi architektami, którzy wznieśli budowle wymagające późniejszej przebudowy bądź restauracji. Takim sztandarowymi "przetworzonymi" dziełami architekta były choćby Zamek Królewski w Warszawie czy Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Nie można też pominąć ważnego dla nas faktu, że w insurekcji kościuszkowskiej brał czynny udział dowodząc kompanią w randze kapitana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Stanisław August Poniatowski architektura

Przybysz z Wenecji. Bernardo Bellotto zwany Canaletto i jego twórczość

Włoski malarz na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się słynnym weducistą. Malował widoki miast, w tym liczne, historyczne obrazy XVIII-wiecznej Warszawy. Na wystawie "Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza", w Zamku Królewskim w Warszawie, poznajemy jego drogę twórczą poprzez charakterystyczne okresy, podróże i najcenniejsze serie płócien.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST KULTURA malarstwo Bernardo Bellotto - Canaletto Włochy Stanisław August Poniatowski

Arcydzieła malarstwa europejskiego w Łazienkach Królewskich

"Arcydzieła dla króla?" – pod taką nazwą w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w Warszawie od 9 września prezentowane będą wybitne dzieła malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie. Już nazwa tej wystawy kryje w sobie pewną tajemnicę...
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Łazienki Królewskie Stanisław August Poniatowski Marta Piasecka Trójka