Polskie Radio
Section05
Stanisław Wyspiański

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański Jan Matejko Leonardo da Vinci Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński malarstwo rzeźba grafika

Piórem o Niepodległą - Stefan Żeromski i Stanisław Wyspiański

Stefan Żeromski, rocznik 1864, "dobosz utrudzonego szeregu walczących o Niepodległą" - jak pisał o nim prof. Ryszard Handke - wybitny pisarz, publicysta, autor "Przedwiośnia" i "Siłaczki", czterokrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla, oraz Stanisław Wyspiański, urodzony w 1869 roku, dramaturg, poeta, malarz, uczeń Jana Matejki, nazwany czwartym wieszczem narodowym po premierze "Wesela" w 1901 roku - to bohaterowie audycji "Historia żywa".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Stefan Żeromski Stanisław Wyspiański

"Dzieci bliżej historii": słuchowisko o Wyspiańskim. Posłuchaj!

Sztuka "Staśko - rzecz o Stanisławie Wyspiańskim, gdy jeszcze pacholęciem był" przenosi nas do roku 1881. Opowiada o inspiracjach artystycznych i patriotycznych 12-letniego Staśka Wyspiańskiego. Poznajemy jego najbliższą rodzinę i przyjaciół, wybitnych aktorów i tajemniczego wuja Justyna - przewodnika po świecie polskiej tradycji i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko dzieci historia Polski Polska Fundacja Narodowa jedynka dzieciom Stanisław Wyspiański

Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzemiosło Młoda Polska malarstwo grafika SZTUKA Stanisław Wyspiański Kraków Anglia Adam Dąbrowski Piotr Łodej Trójka

"Panny z »Wesela«". Monika Śliwińska: to dobry moment, by oddać im głos

- Wchodzę dość głęboko w ich życiorysy, bo wydaje mi się, że to jest ważne, by spojrzeć na nie od strony kobiecej, ale i faktograficznej. To są postacie, które funkcjonują w literaturze i historii literatury tak długo, jak długo swój żywot będzie miało "Wesele" Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Paweł Siwek Stanisław Wyspiański KULTURA KSIĄŻKA

Słuchowisko w Jedynce. "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. POSŁUCHAJ

W cyklu "Klasyka polskiego dramatu" Program 1 Polskiego Radia nadał słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. - Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna słowa, radość i skupienie w tworzeniu - mówi o słuchowisku reżyser. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Stanisław Wyspiański Waldemar Modestowicz Teatr Polskiego Radia