Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Jagielloński

Stanisław Moniuszko walczył z mianem kompozytora narodowego

– Moniuszko był bardzo czuły na swoim punkcie i nie znosił, gdy porównywano go z innym kompozytorem – mówiła w audycji prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 maja przypadają 200. urodziny kompozytora. Z tej okazji warto przypomnieć historię jego życia i przytoczyć anegdoty dotyczące jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Magda Mikołajczuk MUZYKA KULTURA Uniwersytet Jagielloński

Księżyc nie jest sam. Teraz to pewne.

- Astronom, by poznać to, co widać, musi się dobrze natrudzić. Czytać z nieba nie wystarczy - mówił Kazimierz Kordylewski na antenie Polskiego Radia. To jednak właśnie dzięki wnikliwej obserwacji nieba gołym okiem naukowiec dokonał swoich najważniejszych odkryć. Najsłynniejszym dokonaniem Kordylewskiego było odkrycie księżyców pyłowych Ziemi. Ich istnienie potwierdzili właśnie węgierscy fizycy i astronomowie.
Zobacz więcej na temat:  astronomia HISTORIA Uniwersytet Jagielloński kosmos NAUKA

Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Juliusz Słowacki literatura Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski KULTURA

Na UW i UJ studiować się opłaca. Nowy ranking Perspektyw

Zaskoczenia nie było - w nowym Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy na pierwszym miejscu, ex-aequo znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W zestawieniu uszeregowano polskie uczelnie pod względem szans na znalezienie pracy pod ich ukończeniu, ale też takich cech jak umiędzynarodowienie studiów, prestiż oraz potencjał i efektywność naukowa.
Zobacz więcej na temat:  edukacja praca Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

Edukacja. "Studenci często nie potrafią pisać"

W ubiegłym tygodniu podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ustawa 2.0 zakłada m.in. poszerzenie autonomii uczelni, nowy model kształcenia doktorantów, zerwanie z minimami kadrowymi i wydłużenie studiów zaocznych. Wicepremier podkreślał, że reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę. O problemach szkolnictwa wyższego w Polskim Radiu 24 mówił dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

Forum ONZ a perspektywa europejska

Trwa 72. sesja Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych. W środę, w imieniu Unii Europejskiej, przemówienie wygłosi szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jaką rolę odgrywa UE w ONZ i jaki wpływ ma Wspólnota na rozwiązywanie problemów i konfliktów lokalnych i tych globalnych? W audycji Świat w Powiększeniu mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Donald Tusk Beata Płomecka Bliski Wschód Uniwersytet Jagielloński Bruksela Waszyngton

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja Piotr Firan Weronika Puszkar szkolnictwo wyższe POLSKA Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński

Odwołane wykłady działaczki pro-lfe. Cenzura?

Mecenas Rebecca Kiessling, amerykańska działaczka pro-life poczęta w wyniku gwałtu i walcząca o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. To właśnie ona miała wystąpić na kilku polskich uczelniach z serią wykładów o ochronie życia poczętego. Spotkało się to jednak z falą protestów środowisk lewicowych, w wyniku czego część wystąpień została odwołana. Jak do tej sytuacji ma się zasada wolności słowa na polskich uczelniach?
Zobacz więcej na temat:  Ordo Iuris Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski aborcja Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) protest