Polskie Radio
Section05
archiwum

Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki historia Polski archiwum wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska

"Moje archiwum" - konkurs na najciekawsze pamiątki wojny 1920 roku

Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Radiowa Jedynka ponownie zaprasza Słuchaczy do udziału w konkursie na najciekawsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs wystartował 15 lipca, potrwa do końca wakacji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  archiwum

Muzea, galerie sztuki i księgarnie "wracają do życia". Sprawdź, na jakich zasadach

Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA muzeum galerie archiwum literatura Piotr Gliński POLSKA

NASZ WYWIAD Wyzwanie godne Sherlocka Holmesa. Jak tworzyć archiwum rodziny i ocalić historię przodków?

- Dokonajmy wstępnego oglądu pamiątek, listów, ustalonych faktów, a jednocześnie rozmawiajmy jak najwięcej ze starszymi - mają unikatową wiedzę, która zapełni białe plamy w rodzinnej historii. Wiedzą, dlaczego kuzyn dziadka przysłał kartkę z Ameryki, kto jest na zdjęciu obok babci na wycieczce. Ustalenia mogą nas zaskoczyć - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych (AGAD). – Twórzmy też archiwum np. z naszych zdjęć "z telefonu”- bo za 50 lat nic po nas nie zostanie – ostrzega.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD koronawirus Koronawirus w Polsce archiwum HISTORIA

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa archiwum POLSKA historia Polski fakty opinie ciekawostki HISTORIA