Polskie Radio
Section05
inflacja

Obligacje mogą być dobrym aktywem w portfelu

Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda oszczędności obligacje inflacja

Eksperci: w rolnictwie nie unikniemy ukraińskiej konkurencji, trzeba się do tego przygotować

Jeżeli Ukraina ma być zintegrowana z UE to nasze rolnictwo w zakresie produkcji płodów rolnych z pewnością stanie się niekonkurencyjne wobec ukraińskiego. Musimy myśleć o mechanizacji, o nowoczesnym przetwórstwie i o wykorzystaniu możliwości transportowych, co pozwoliłoby nam zarobić na przewozie ukraińskich towarów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA i prof. Konrad Raczkowski z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże inflacja Ukraina

PROSTO Z BRUKSELI Polska z rekordowym wzrostem PKB w UE. Dane KE są jednoznaczne

Polska w czołówce krajów ze wzrostem gospodarczym. Z zimowych prognoz Komisji Europejskiej wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,7 procent, a w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,2 procent. To tyle samo ile Bruksela prognozowała w listopadzie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja eurostat Komisja Europejska Unia Europejska pkb Beata Płomecka ŚWIAT

Ekspertki: cieszy wzrost PKB, ale należy bardzo ostrożnie wydawać budżetowe pieniądze

Należy pozytywnie ocenić wzrost naszego PKB w końcu 2023 roku, bo analitycy spodziewali się nawet wartości ujemnych. A tak +1 procent wygląda nieźle, choć konsumpcja nie odbudowuje się w oczekiwanym tempie. Może się okazać, że prognozowany wzrost na 2024 r, na poziomie od 2,4 do 2,5 procent, jest wyrazem nadmiernego optymizmu - mówiły ekonomistki goszczące w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Unia Europejska fitch inflacja

Ekspert PZU: w roku 2024 nastąpi wzrost konsumpcji, na co bardzo liczy wiele polskich firm

-Dane GUS za IV kwartał ubiegłego roku nie są zaskoczeniem, choć po od sezonowaniu danych widać, że wzrost PKB w ostatnich trzech miesiącach był zbliżony do tego jaki był w III kwartale, co jest dobrym sygnałem na przyszłość, bo wielu ekspertów najbardziej się obawiało danych z końca roku - powiedział Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb mieszkania inflacja eksport import

Wakacje kredytowe 2024. W wtorek rząd zajmie się projektem ustawy

Rada Ministrów na zpalanowanym we wtorek posiedzeniu zajmie się między innymi projektem zakładającym przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Rząd zdecyduje także ostatecznie o utworzeniu Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rząd RP rząd banki społeczeństwo finanse kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe stopy rynkowe inflacja ceny mieszkań rata kredytu przemysł

Eksperci: wysoka waloryzacja emerytur to efekt wciąż wysokiej inflacji

Podwyżka rent i emerytur, z której zawsze cieszą się świadczeniobiorcy wynika ze zwykłego algorytmu bazującego na wróżcie inflacji i podwyżkach wynagrodzeń. O tym trzeba pamiętać, bo przecież cały czas chcemy inflację zmniejszać, żeby nie drenowała naszych kieszeni. Z drugiej strony zmniejszając ją poprzez tarcze osłonowe sami z naszych podatków za te tarcze płacimy. Stajemy, więc przed dylematem czy tak postępować nadal, choć szok cenowy różnie odbija się na różnych grupach społecznych i już decyzję rządu jest to, kogo i w jakim stopniu wspierać i na ile daje na to szansę sytuacja budżetu państwa - wskazywali goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior wynagradzanie inflacja

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła i obniżki stóp procentowych w lutym byłyby błędem

Inflacja w drugim półroczu wzrośnie nawet do 7 procent i musimy cały czas przypominać, że to trzy razy więcej niż dopuszcza cel inflacyjny NBP. Wzrostowi inflacji sprzyjać będzie nie tylko likwidacja tarcz osłonowych, ale także boom konsumpcyjny związany z dopływem, do gospodarstw domowych dodatkowych pieniędzy poprzez podwyżki wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów publicznych i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe elektrownie wiatrowe inwestycje oszczędzanie zielona energia

Mateusz Morawiecki zaapelował do rządu: przygotujcie ścieżkę amortyzującą szoki cenowe

Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zaapelował do rządzących, aby przygotowali ścieżkę amortyzującą szoki cenowe. Jak stwierdził, zamrożenie cen energii powinno zostać przedłużone na kolejne pół roku lub do lipca 2025 r. Zapowiedział też projekt przedłużający obowiązywanie tarczy energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość ceny inflacja rząd POLSKA polityka

Eksperci: w ostatnich latach mocno zubożeliśmy, choć płace cały czas rosną, ale nie dla wszystkich

Dobrobyt gospodarki bierze się z pracy. Gdy ludzie jej nie mają albo ją porzucają, dobrobyt znika. Z drugiej strony dobry rynek pracy, to kolejne żądania płacowe, a drogi pracownik, to wyższe koszty dla firmy i wyższe ceny. Na szczęście w Polsce wraz z płacami, rośnie wydajność pracy. Niższymi kosztami pracy coraz trudniej nam rywalizować, ale zbliża się rewolucja na rynku pracy, czyli szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia regiony pracodawcy inflacja robotyzacja