Polskie Radio
Section05
wzrost gospodarczy

Dziś decyzja RPP ws. wysokości stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od tego, co postanowi, zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. W Rządach Pieniądza rozmowa z Maksymilianem Wysockim z Gazety Bankowej, Piotrem Soroczyńskim z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Markiem Zuberem, ekonomistą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe pkb wzrost gospodarczy

GUS: wzrost importu i eksportu. Komentarze ekspertów

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że po lipcu bieżącego roku Polska miała 2 mld 782,1 mln złotych nadwyżki w handlu zagranicznym, wobec 13 mld 575,7 mln złotych przed rokiem. Wartość eksportu wyniosła 492 mld 195,9 mln złotych, a importu 489 mld 413,8 mln złotych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 7 proc., a import o 9,6 proc. Dane komentowali w audycji Rządu Pieniądza Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  eksport import wzrost gospodarczy gus

Dżihadyści zmieniają Europę w pole walki?

Po czwartkowych zamachach w Barcelonie życie wraca do normy. Wielu Katalończyków przyznaje, że nie można dać się zastraszyć terrorystom. Ewa Wysocka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie zauważyła, że choć Hiszpanie są tolerancyjni, zaczynają być zmęczeni biernością społeczności muzułmańskiej ws. aktów terroru.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska wzrost gospodarczy Agata Kasprolewicz Ewa Wysocka Barcelona Hiszpania zamach atak terrorystyczny