Polskie Radio
Section05
mitologia

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Historia magicznych artefaktów

Tytuł nowego serialu opartego na motywach prozy J.R.R. Tolkiena – "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" – przywołuje przedmioty, które w stworzonym przez brytyjskiego pisarza świecie pełniły kluczową rolę. W tolkienowskim uniwersum tych potężnych pierścieni było, wraz z tym najmroczniejszym, dwadzieścia.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien serial władca pierścieni fantasy literatura FILM mitologia

"Wiking" czyli Hamlet Barbarzyńca

W kwietniu 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Wiking" w reżyserii Roberta Eggersa. Autor zabiera widzów w krwawy i okrutny świat księcia Amletha, skandynawskiego wojownika, który szuka zemsty na mordercy swojego ojca. Opowieść ta inspirowana jest "Hamletem" Szekspira oraz duńską kroniką pochodzącą z początku XIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Skandynawia Islandia Dania Hamlet William Szekspir literatura legendy mitologia średniowiecze Wikingowie Słowianie premiera historia Europy

Dziewanna, Lem, Muminek, Zosiakaczmarek... Skąd się biorą nazwy planetoid?

Astronomowie odkryli już prawie milion planetoid. Ponad połowie z nich przypisano numer. Ponad 22 tysiące obiektów ma nazwę własną. Tych imion mogłoby zapewne być więcej - w końcu każdy odkrywca marzy o tym, by uwiecznić w kosmosie własne nazwisko, imię ukochanej, idola albo kotka. Ale nadawanie nazw planetoidom nie jest takie proste.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia asteroida Asterix i Obelix James Bond Freddie Mercury Muminki mitologia Stanisław Lem planetoida planety planeta układ słoneczny Monty Python tom hanks Bob Dylan The Beatles Frank Zappa J.R.R. Tolkien HISTORIA

Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści?

Japonia może cieszyć się szerokim wachlarzem opowieści i legend oraz bogatą mitologią. Bardzo często ich historie dotyczą duszków Yokai, które według opowiadań mieszkają w lasach, górach i wodach. Nazwa ta składa się z dwóch japońskich znaczków, z których jeden oznacza oczarowanie i atrakacyjność, a drugi coś tajemniczego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Japonia edukacja mitologia radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Słowiańskie Strzygi i Topielce – dlaczego lubimy się bać?

Na co dzień można najeść się strachu, bać się własnego cienia i mieć nogi z waty. Poza tym - choć strach ma wielkie oczy - diabeł nie jest aż tak straszny, jak go malują. Strach towarzyszy nam od wieków, a my czasami lubimy serwować go sobie sami. Dlatego wybieramy horrory, ale też, ostatnio bardzo modną, mitologię słowiańską, w której królują chochliki, strzygi i topielce. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Trójka KULTURA horror Słowianie strach mitologia

Paweł Zych: "Atlas legend" to przewodnik po wyobraźni naszych przodków

- Atlas powstał z chęci zainteresowania własnych dzieci historią i miejscami, które mieliśmy odwiedzać. Zacząłem tworzyć kolorowe mapki, gdzie były pokazane ilustracje związane z legendami w konkretnych miejscach. I okazało się, że to się świetnie sprawdza - opowiadał w Dwójce rysownik i ilustrator, autor najnowszego "Atlasu legend".
Zobacz więcej na temat:  historie Dwójka Paweł Siwek KULTURA mitologia

Rola mitu i mitologii w kulturze. „Mitologie próbują ukazać nam sens rzeczywistości”

– Mity przedstawiają rzeczywistość wykraczającą poza wszelkie możliwości refleksji nad nią – powiedział prof. Andrzej Szyjewski, religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o znaczeniu i wpływie mitu oraz mitologii na dawną kulturę plemienną, a także tą współczesną, na kulturę wysoką, jak i popularną.
Zobacz więcej na temat:  mitologia