Polskie Radio
Section05
sztuczna inteligencja

Wynalazek afrykańskich lekarzy: wystarczy kaszlnąć, a aplikacja zdiagnozuje, czy masz gruźlicę

Kenijski Instytut Badań Medycznych (KEMRI) w Nairobi zaprezentował aplikację, która po odsłuchaniu nagrania kaszlu pozwala stwierdzić, czy osoba badana cierpi na gruźlicę, czy nie. W identyfikacji rodzaju kaszlu pomaga sztuczna inteligencja, która analizuje widmo dźwiękowe kaszlu. To może być ważny wynalazek, który pozwoli wychwycić osoby jeszcze we wczesnej fazie gruźlicy, co z kolei daje szanse na wyraźne ograniczenie jej rozprzestrzeniania.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie gruźlica aplikacja mobilna sztuczna inteligencja WHO Światowa Organizacja Zdrowia Paweł Turski Justyna Grabarz Trójka

Trójka jest kobietą – nowy dżingiel stacji stworzony przez sztuczną inteligencję

Część słuchaczy, którzy 1 kwietnia usłyszeli nowy dżingiel Trójki, mogła się zastanawiać, do kogo należy słyszalny w nim kobiecy głos. Otóż należy on do trzech pań doskonale znanych z Trójkowej anteny: Agnieszki Szydłowskiej, Justyny Grabarz i Katarzyny Borowieckiej. Jak to możliwe? Wyjaśnia twórca dżingla, Michał Hoffmann.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Michał Hoffmann urodziny Trójki 2024 sztuczna inteligencja

ANALIZA Ofensywa sztucznej inteligencji w kinach. Będzie strajk?

Lider branży sztucznej inteligencji OpenAI chce większego wykorzystania tworzonych przez siebie narzędzi w branży filmowej. Mimo kontrowersji i wątpliwości co do sposobu pozyskiwania materiałów źródłowych dla modelu Sora, który automatycznie generuje wysokiej jakości wideo, firma namawia twórców do współpracy. Artyści po ubiegłorocznych protestach przeciwko AI nie wykluczają jednak kolejnych.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA FILM technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo NAUKA Przemysław Goławski media ŚWIAT kino Hollywood GOSPODARKA infrastruktura

Czym jest deepfake? Naukowcy chcą walczyć z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdy technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt badawczy, który może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja dezinformacja Andrzej Czyżewski Politechnika Gdańska deepfake Adam Nowiński Ewa Augustynowicz-Kopeć Artur Wolski

DeepFake w walce z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdzie technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Projekt, o którym mowa, koncentruje się na eksploracji i rozwoju nowych technik wychwytujących subtelne różnice między autentycznymi a zmodyfikowanymi materiałami, co może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja biologia gruźlica WHO dezinformacja

Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju z Herkulanum

Wybuch Wezuwiusza w 79 roku zniszczył trzy italskie miasta położone u jego stóp: Pompeje, Stabie i Herkulanum. Pyły gorących popiołów nie tylko uśmierciły mieszkańców, ale też skryły pod grubą warstwą cały ich dobytek. Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju papirusowego z Herkulanum.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja archeologia erupcja wulkanu Herkulanum Vesuvius Challenge Tomasz Łojewski Krzysztof Szamałek Katarzyna Kobylecka

Niestraszne jej "dżdżownica" ani "gżegżółka". Qra – pierwsza sztuczna inteligencja, która dobrze zna język polski

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego opracowali polskojęzyczne generatywne modele językowe, które zostały utworzone na podstawie zestawu danych zawierającego teksty wyłącznie w języku polskim. Upraszczając: Qra, bo taką nazwę ma ten model, to pierwsza sztuczna inteligencja znająca język polski w tak szerokim zakresie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja język polski NAUKA komputery internet Witold Lazar Trójka

Ponad 6 godzin dziennie w wirtualnym świecie. Czy sieć stała się dla Polaków nałogiem?

Polacy coraz częściej korzystają z nowych technologii. Problem jednak w tym, że od internetu nieraz uzależniają się dzieci i dorośli. - Najnowsze dane mówią, że Polak pomiędzy 16. a 64. rokiem życia jest w sieci codziennie przeciętnie 6 godzin 17 minut - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg. W jaki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka zdrowie uzależnienia internet Maciej Dębski Fundacja Dbam o Mój Zasięg GOSPODARKA it sztuczna inteligencja

PR24 AI ACT. Ekspert ocenia nowe przepisy Unii Europejskiej

Wprowadzanie regulacji prawnych dotyczących nowej technologii pod względem jej ryzyka dla użytkowników jest właściwe - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert portalu niebezpiecznik.pl Michał Maj, odnosząc się do AI ACT przyjętego w Unii Europejskiej. Wskazał jednak, że zaproponowane przepisy budzą szereg wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja nowe technologie ŚWIAT Marcin Pośpiech Unia Europejska