Targi Plakatu w Warszawie. Za nami wiosenna odsłona imprezy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 22:30
Targi Plakatu odbywają się od 2012 roku i z każdą odsłoną przyciągają coraz więcej ludzi. To dowód na to, że polski rysunek, grafika, plakat i ilustracja są w doskonałej formie. Można się było o tym przekonać w ten weekend w Warszawie. Czwórka była patronem wydarzenia. 
Targi Plakatu to cykliczna impreza, która odbywa się w Warszawie.
Targi Plakatu to cykliczna impreza, która odbywa się w Warszawie.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Targi Plakatu to cykliczna impreza poświęcona polskim twórczyniom i twórcom plakatów.
  • Każdego roku odbywa się w Warszawie w kilku odsłonach.
  • Właśnie zakończyła się jej wiosenna edycja. 
  • Czwórka była patronem tego wydarzenia.

Targi Plakatu to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne Warszawy. Impreza odbywa się od 2012 roku, a każda odsłona przyciąga kilka tysięcy entuzjastów plakatu i ilustracji oraz artystów z całej Polski. 

Targi Plakatu - relacja Weroniki Puszkar

Tym razem w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie pojawiło się ponad 100 najzdolniejszych plakacistek i plakacistów, kolekcjonerów polskiej szkoły plakatu i autorek oraz autorów pięknych, wielkoformatowych grafik. - To, co od razu dało się zauważyć, to ogromna różnorodność prezentowanych prac. Są plakaty w stylu retro, plakaty do filmów i koncertów, są też takie obiekty, które wyglądają jak obrazy namalowane na płótnie - relacjonowała Weronika Puszkar.

Entropy. Stan nieuporządkowania

Na Targach Plakatu zobaczyliśmy m.in. prace Entropy. Plakaty artystki tworzą fascynujące wizje, eksplorujące chaos i porządek wszechświata, zapraszając widza do refleksji nad tajemnicami kosmosu i ludzkiej egzystencji. - Moje plakaty są surrealistyczne. Lubie wykorzystywać takie elementy, które nie są charakterystyczne dla tej formy sztuki, na przykład maźnięcia pędzlem - opowiadała artystka. - Dużo moich prac związanych jest z fizyką i astronomią, ale też z architekturą. Entropia to stan nieuporządkowania. Myślę, że dobrze oddaje to, co tworzę. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Targi Plakatu (@targiplakatu)

Filmowy świat Pauli Dudek

Paula Dudek wykonuje ilustracje, plakaty, okładki płyt, maluje obrazy i murale. Od kilku lat przygotowuje także tatuaże do filmów. - Bohaterką moich prac jest dziewczyna, to moje alter ego. Inspiruję się kinem, literaturą, podróżami. Z filmami jest, że kiedy jakiś obraz szczególne mnie dotknie, to, żeby sobie poradzić z emocjami, po prostu go maluję - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Paula Dudek (@pauladudek_ilu)

"Kredka to nadal symbol rysowania"

Autorką identyfikacji wizualnej wiosennej odsłony imprezy jest Paulina Adamwoska. - W przypadku Targów Plakatu to była dość prosta, ale bardzo przyjemna praca. Uczestniczę w nich już od wielu lat, więc nie musiałam robić researchu, żeby sprawdzić, na czym to wszystko polega - opowiadała w Czwórce artystka. - Chciałam pokazać Targi z innej strony, więc na plakacie umieściłam kredki, które w pewnym sensie nadal są symbolem rysowania, choć wiele twórczyń i twórców pracuje teraz w digitalu. Dla mnie są one najważniejszym narzędziem w tej pracy i postanowiłam to zaakcentować.   


O identyfikację wizualną wiosennej odsłony Targów Plakatu zadbała Paulina Adamowska. O identyfikację wizualną wiosennej odsłony Targów Plakatu zadbała Paulina Adamowska.

Targi Plakatu online

Targi Plakatu to wyjątkowe wydarzenie, skupiające polskich twórców, dzięki którym plakat powrócił do łask oraz do wnętrz urzędów, biur i domów. To doskonała okazja do poznania artystów osobiście, zdobycia sygnowanych, unikalnych egzemplarzy plakatów oraz do edukacji graficznej najmłodszych. W dniach od 8 do 21 kwietnia Targi Plakatu odbywają się także w sieci. 

Posłuchaj
05:54 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - 13.04.2024.mp3 Wiosenne Targi Plakatu - co działo się w Domu Jabłkowskich w Warszawie? (Czwórka do kwadratu/Czwórka) 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Targi Plakatu (@targiplakatu)

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.04.2024

Godzina emisji: 15.15

kul